тел.:
моб:

+38 (044) 278-62-51
+38 (067) 408-51-12

Найближчі тренінги

Події

Нашi видання

Архив

Інтернет-газета "Сім'я та ґендерна рівність"

Виртуальная поликлиника, советы врачей, вакансии для медиков, коллекция
рефератов, самотестирование,  лекарства, каталоги врачей, фирм, клиник
Украины, сексология, психотерапия, гомеопатия, духовное развитие,
нетрадиционная медицина, последние новости...

 


      Подii 2013-2014 р     Подii 2011-2012 р      Подii 2009-2010 р.      Подii 2008 р.

До уваги всіх!

Інформуємо вас про те, що Центр "Розрада" переїхав до новогу офісу. 
Тепер ми знаходимось за адресою: вул. Софіївська, 23 оф.12.
Тел. (044) 278 -62-51,    моб. (067) 408-51-12
E-mail: rozrada@i.ua

Як завжди чекаємо вас у нас.  
                                                                              


ЗАПРОШУЄМО  мам, татусів, вихователів  та всіх зацікавлених  на тренінгову програму:

ШКОЛА ДЛЯ БАТЬКІВ
Все про виховання дитини: інформація, практика, питання-відповіді, обмін досвідом, пошуки рішень

--------------------------------
Друзі, у нас гарна новина!
Центр практичної психології РОЗРАДА  відновлює тренінгові програми  Клуб Праці.

Мета програми -  підтримка людей, які:
  - втратили роботу і  знаходяться в пошуку нового місця праці;
  - довгий час не працювали і їх  професійні навички та вміння перестали відповідати потребам сьогоднішнього ринку праці;
  - зрозуміли, що  розчарувалися в своїй професії, хотіли б займатися чимось зовсім іншим і потребують підтримки у визначенні  сфери діяльності, яка приноситиме їм задоволення, наснагу та фінансове забезпечення.

Клуб праці   - це освітня програма успішного працевлаштування, розрахована на людей різного віку, які хотіли б найближчим часом знайти роботу.

Клуб праці – це програма підтримки та професійного самовизначення для тих, хто знаходиться на роздоріжжі  професій та пропозицій.

Клуб праці – це програма, яка знову повертає людині віру в себе, в  свої можливості та успіх.

Клуб праці – це програма, яка допомагає підвищити свою самооцінку, налагодити зв‘язки з соціумом, знайти  друзів.

Клуб праці – це програма, яка  допомагає кожному її учаснику стати конкурентоспроможним на ринку праці та знайти роботу своєї мрії

Програма існує більше 15 років. За цей час її відвідали 1450 учасників. Більша частина з них працевлаштувалися, відкрили власну справу, підвищили  самооцінку, змінили своє життя на краще. Сьогодні, Центр практичної психології РОЗРАДА знову  відновлює тренінгові програми Клуб Праці! 

Є проблеми з роботою? Звертайтеся, ми з радістю допоможемо. Спробуємо знайти вихід разом! 

Початок занять зовсім скоро!
 Слідкуйте за інформацією на сайті та  на сторінці фейсбук: https://www.facebook.com/rozrada/
  
 

  ---------------------------------

27 березня 2018 року відбулася зустріч представниць  громадських організацій, які входять в Гендерну
стратегічну платформу, iз Катериною Левченко, Урядовим уповноваженим  з питань гендерної політики.

   В зустрічі взяли участь представниці ГО «РОЗРАДА» Валентина Бондаровська та Ольга Куриленко.
Обговорювалися завдання, які стоять зараз перед державою Україна  в контексті розвитку гендерної рівності та захисту прав жінок, змістовні напрями роботи та співпраці з громадянським суспільством.

 Крім того,  увагу було приділено  обговоренню сучасних викликів розвитку світового та українського суспільства в контексті жіночого руху.  Зокрема, йшлося і про такий виклик, як відміна наказу Міністерства охорони здоров‘я щодо заборони жінкам працювати в місцях з важкими умовами праці. Мова йшла про те, що заборону зняли, а важкі умови праці залишаються.

Йшлося не тільки про жінок, але й про чоловіків, які досі в багатьох випадках працюють в важких умовах, що підриває їх здоров‘я та скорочує їм вік. Висловлювалися думки щодо системного підходу до оцінки умов праці на робочих місцях і визначення шляхів їх суттєвого поліпшення.

 --------------------------------
 

26 лютого 2018 року відбувся  візит представниць Міжнародного Київського жіночого клубу
 та представниць ГО «РОЗРАДА» у селище Коцюбинське Київської області

  Візит відбувся з метою ознайомлення готовності підготовленого в рамках проекту, підтриманого клубом,  психологічного простору, призначеного для надання психологічної допомоги як індивідуальної, так і групової.

Обговорення перспектив надання психологічної допомоги жінкам та дітям жертвам насильства, переселенцям, сім‘ям учасників АТО обговорювалися з головою селищної ради Ольгою Матюшиною та депутатами селищної та обласної рад.  Участь в обговорення взяла також представниця Київської обласної державної адміністрації Наля Жежук.

Планується продовжити співпрацю назаваних структур та організацій по оснащенню психологічного простору та навчанню його персоналу.  Центр «РОЗРАДА» зобов’язується   продовжити співпрацю з метою забезпечення високого рівня надання психологічної допомоги на базі застосування новітніх психологічних методик.

--------------------------------
Національний семінар «Обмін досвідом про роль Парламенту у запобіганні та боротьбі з насильством проти жінок та домашнім насильством» (Будапешт, 28-29 вересня 2017 року)

Семінар був  організований Парламентською Асамблеєю Ради Європи та Проектом Ради Європи «Боротьба з насильством стосовно жінок та дітей в Україні» за участю депутатів Верховної Ради України. 

Семінар відбувся Молодіжному центрі Ради Європи (мю Будапешт, 28-29 вересня 2017 року.

     Головною  метою семінару була підтримка ратифікації  і, пізніше, імплементації Стамбульської конвенції, а також гармонізація  національного законодавства з метою боротьби з насильством стосовно жінок  і домашнього насильства в Україні. Парламентарі грають велику роль. Дійсно однією з найбільших інновацій  Стамбульської конвенції є парламентський нагляд і моніторинг її імплементації. 

Крім того, метою була підтримка діалогу і співробітництва представників Парламенту і громадянського суспільства, підтримка  публічних консультацій щодо політичного процесу.

      У семінарі взяли участь:

народні депутати України, що представляли Комітети Верховної Ради, які задіяні у процесі ратифікації Стамбульської конвенції і у процесі прийняття змін до Законодавства України у відповідності до стандартів Конвенції, зокрема, народні депутати Ірина Луценко, Ірина Суслова, Ольга Богомолець, Юрій Мирошниченко, Ігор Мосійчук, Марія Іонова, Олена Кондратюк, Іван Крулько, Віталій Купрій, Ганна Романова.

представники Уряду України, зокрема, Заступник міністра соціальної політики України Наталія Федорович, заступник Міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва; начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Аксана Філіпішина.

представники громадських організацій, зокрема представниці Національної Ради жінок України Голова Ла страда Катерина Левченко, Президент ГО «Розрада» Валентина Бондаровська, голова «Школи рівних можливостей Лариса Колос, також голова Фонду «Право на здоров‘я» Галина Скіпальська, голова жіночого інформаційно-консультаційного центру Олена Суслова, представниця ГО «Жіночі перспективи» Марта Чумало,  експертка з гендерної тематики Євгенія Луценко.

Робочі мови семінару – англійська. Французька, німецька та українська.

       Робочі документи, які були у центрі уваги:

Конвенція Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством стосовно жінок і домашнім насильством (2911 р.).

Резолюція ПАРЕ 1953 (2013) та Рекомендації  2030 (2013) Про насильство стосовно жінок у Європі.

Резолюція ПАРЕ 2084 (2015) про підтримку кращих практик підходів до насильства стосовно жінок.

   Відкрила семінар головна доповідачка ПАРЕ щодо насильства стосовно жінок Сахіба Гафарова. Вона оголосила, що кожна третя жінка у Європі хоча б один раз у житті була жертвою насильства.  Вона повідомила про те, що вже 24 країни ратифікували Стамбульську конвенцію та кримінулізували насильство. Наступний крок – реалізація конвенції.

   Сахіба Гафарова наголосила на тому, що насильство проти жінок є порушенням прав людини. Вона наголосила на важливій ролі парламенту  у процесах ратифікації та імплементації конвенції. Це і проведення моніторингу імплементації конвенції, і прийняття відповідних законів, і визначення бюджету, необхідного для виконання конвенції.    Вона повідомила також про те, що існує парламентська мережа «Жінки проти насильства», в яку входять представники 47 країн. На жаль, в цій мережі відсутні представники України.      Сахіба Гафарова подякувала громадським організаціям України за їх роботу. Вони підтримують жінок жертв насильства. Вони повинні отримувати належне фінансування.

                  Ольга Богомолець, голова Комітету Верховної Ради з охорони здоров‘я говорила про зростаючу роль жінок у суспільному та політичному житті України, про те, що в Україні  зараз проживає 22 мільйона жінок, на 16% більше, ніж чоловіків. Середня тривалість життя жінки в Україні – 76 років, а чоловіків – 66 років. На думку, Ольги Богомолець необхідно шукати суспільний діалог. Вона підтримала рух України до європейських цінностей.

         Голова Представництва Ради Європи в Україні Мартен Енберг говорив у своєму виступі про те, що ратифікація Стамбульської конвенції створює великі можливості для подолання такого ганебного явища, як насильство стосовно жінок та домашнє насильство. Він звернув увагу на те, що Законодавство України не дає можливості криміналізувати такі види насильства.  Він навів приклад: у Франції існує понад 15 законів проти гендерного насильства. З іншого боку, Мартен Енберг наголосив на важливості покращення інформування населення України.

         Катя Тілікайнен, радник з гендерних питань Представництва Ради Європи в Україні присвятила свій виступ проблемі «Гендер та Стамбульська конвенція». Вона акцентувала увагу учасників семінару на такиж факторах, як:

   Біологічні фактори;
   Біологічні відмінності;
   Соціально зумовлені ролі;
   Відмінності у навчанні в контексті соціалізації; 
   Упереджені ідеї;    
   Перешкоди на шляху до гендерної рівності; 
   Урахування потреб і становища кінцевих користувачів; 
   Насильство стосовно жінок є порушенням прав людини.

 Катя Тілікайнен наголосила на  великій ролі школи та освіти у досягненні рівних прав жінок та чоловіків.

Що стосується Стамбульської конвенції, то:

Насильство стосовно жінок є формою дискримінації; 
Насильство стосовно жінок вже не є приватною справою; 
Важливою темою є участь і стан жінок на ринку праці; 
В Європі шороку понад 90 тисяч жінок стають жертвами насильства, і лише 30% з них подають заяву.

Хав‘єр Трушеро, міжнародний експерт, який брав активну участь у виконанні Проекту Ради Європи щодо ратифікації Стамбульської конвенції в Україні, наголосив на тому, що необхідним є стратегічний план ратифікації та імплементації Стамбульської конвенції в Україні як золотий стандарт  вирішення великої гуманітарної програми.  Конвенція  накладає нові зобов‘язання на країну. Важливою є криміналізація такого явища як насильство. Необхідно мати чітке визначення злочину.

Стамбульська конвенція як документ  має велике стратегічне значення, сприяє руху вперед, надає суспільству нові можливості.

Експерт також наголосив на необхідності визначення переліку соціальних послуг, які надаються жертвам насильства.

Дімітрій Ткітішвілі, заступник голови парламентського комітету з іноземних справ Грузії , член Національної делегації Грузії у ПАРЕ   в контексті розгляду Стамбульської конвенції наголосив на небезпеках примусового шлюбу як шляху до рабства.

         Він акцентував увагу учасників семінару на неприпустимості доторкань до жінок у транспорті і на необхідності розгляду цього явища як одного з видів насильства стосовно жінок.

         На засіданні «Україна на шляху до ратифікації» виступили народні депутати Ірина Луценко, Ірина Суслова, Олена Кондратюк, Марія Іонова, Ігор Мосійчук, Юрій Мірошниченко.

         Ірина Луценко, голова підкомітету з міжнародно-правових питань та парламентського контролю за виконанням Україною міжнародних зобов'язань Комітету Верховної Ради України у закордонних справах проаналізувала ситуацію, яка склалася у Верховній Раді щодо ратифікації Стамбульської конвенції. Каменем зіткнення став пункт 3 Статті 4 Конвенції, де йдеться про вжиття заходів  для захисту прав жертв, які забезпечуються без дискримінації за будь-якою  ознакою, як от: статі, гендеру, раси, кольору шкіри, мови, релігійних, політичних або інших переконань, національного або соціального походження, належності до національної меншини, майнового стану, народження, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, віку, стану здоров‘я, інвалідності, сімейного стану, статусу мігранта чи біженця або іншого статусу.

         Ірина Луценко запропонувала учасникам розглянути матеріал, підготовлений робочою групою по ратифікації конвенції, і обговорити його і спробувати дійти до консенсусу.

Розгорнулася жвава дискусія.  Фактично вся критика конвенції звелася до цієї статті конвенції. Як зауважила ще на першому засіданні у своєму коментарі президент ГО «РОЗРАДА» Валентина Бондаровська, ця стаття виражає основні цінності  Європейського Союзу, і саме тут є точка розриву України з радянськими цінностями і з Росією. Тому ми бачимо таку запеклу боротьбу з ратифікацією конвенції.  Проголошувалося: «Немає заперечень щодо насильства над жінками, але стаття викликає заперечення. Приберіть цю статтю, і ми проголосуємо» (Ігор Мосійчук),  «Ми всі є прихильниками Конвенції. Але є величезний виклик щодо ратифікації боротьби з насильством разом з новими підходами»(Юрій Мірошниченко).

         У відповідь Гізела Вурм, член Австрійського парламенту, голова національної делегації Австрії  у ПАРЕ повідомила про те, що немає чого боятися. Австрія ратифікувала Стамбульську конвенцію у 2013 році, але в Австрії досі неможливо мати одностатеві шлюби.

         Юрій Мірошниченко вказав на те, що, хоча всі депутати розуміють необхідність боротьбі з насильством проти жінок, все ж існує величезний виклик: запровадження кількох пунктів, пов‘язаних з Європейським законодавством. Консервативність українського суспільства може бути далекою від таки понять, як наприклад, «гендерна рівність». Ввін вбачає проблемою ратифікації поєднання боротьби з насильством з новими підходами. В цьому контексті інститут сім‘ї, шлюбу та усиновлення не повинні зазнати жодних змін.

         В ході гострої дискусії депутати висловлювали свої сумніви щодо  деяких положень конвенції, посилаючись,  наприклад, на славну історію України, потужну християнську історію, на те, що всі церкви в Україні мають єдину позицію, пов‘язану з ратифікацією цієї конвенції. Європейська спільнота пловинна бути більш гнучкою (Ольга Богомолець).  Ірина Суслова, з свого боку, посилалась на вже існуючий закон України «Про рівність прав і можливостей жінок та чоловіків».

         Представниця Уповноваженого Веровної Ради з прав людини Аксана Філіпішина вказала на деяке лукавство цієї дискусії, оскільки 24 стаття Конституції   України як раз не припускає жодного виду дискримінації. Вона також вказала на те, що в Україні вже  діє багато подожень статті 4 Стамбульської конвенції, зокрема, у Законодавстві України у сфері охорони здоров‘я вже фігурує поняття «трансгендер».

         Народний депутат Олена Кондратюк  нагадала про те, що Україна є європейською країною. Вона нагадала про те, що в Польщі церква не відділена від держави. Тим не менш Польща постійно рухається до Європейського права. Олена Кондратюк закликала всі до праці і до застосування в Україні міжнародного права.

 29 вересня відбулося засідання семінару, присвячене національному моніторингу застосування Стамбульської конвенції.

         Наталія Федорович, Заступник Міністра соціальної політики України розглянула у своєму  виступі важливість прийняття законів, які дозволять  визнати жертвами насильства дітей-свідків насильства; ввести в дію заборонний припис для кривдника; ввести в дію навчальні програми для студентів та підготувати спеціалістів. Вона також наголосила на важливості відкриття притулків для жертв насильства,  які надають жертвам  якісні послуги, та надала інформацію про розробку типових  положень про притулок,  про мобільні бригада; про роботу над проектом закону України про соціальні послуги; про створення нових можливостей для недержавних організацій; про інформаційні кампанії, як механізм попередження насильства; про розвиток культури соціальних замовлень в Україні, зокрема, про фінансову підтримку організацій, які надають соціальні послуги.

         Анастасія Дєєва, Заступник Міністра внутрішніх справ України  розповіла про наступні кроки Міністерства в контексті Стамбільської конвенції: 1. Вдалося пріори тезувати тему насильства стосовно жінок; 2.взяти участь у підготовці проектів законів, направлених проти дискримінації та насильства; 3. Реалізувати проект «Поліна» , направлений проти домашнього насильства; 4. Створити мобільні поліцейські бригади; 5. Підготувати працівників патрульної поліції, карного розшуку, ювенальної групи.  Робота йде в 3-х пілотних регіонах – районах Києва, в Одесі, Сіверськодонецьку.

         Велика робота ведеться щодо ювенальної превенції. По-новому працює телефон 102.  Диспетчери ідентифікують дзвінки та надають інформацію відповідним структурам. Застосовується спільне інспектування бригадами, що складаються з офіцера поліції та відповідних фахівців.  

         Начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Аксана Філіпішина в контексті дискусії, яка відбулася 28 вересня наголосила на тому, що домашнє насильство посягає на основні права людини. Україна найпершою  у пострадянському просторі прийняла у 2001 році закон «Про попередження насильства в сім‘ї».  Стамбульська конвенція, наголосила Аксана Філіпішина, є єдиним стабільним документом.Держава Україна долучилася до розробки цього документу. Дані моніторингу уповноваженого с прав людини  показав, що є багато звернень з питань домашнього насильства. Ні поліція, ні соціальні служби не реагують належним чином. Фактично ми не маємо цілісної картини. А Стамбульська  конвенція описує, що повинна робити держава. Найважливіший аргумент на користь ратифікації – конвенція спрямована на захист прав людини.

         На останньому засіданні семінару представили свої презентації представники громадських організацій України: Катерина Левченко, Олена Суслова та Галина Скіпальська. На жаль,  час сесії був обмежений. Не всі представники громадянського суспільства змогли виступити. Виступаючі представили результати роботи своїх організацій щодо боротьби з насильством стосовно жінок. В умовах відсутності державного фінансування соціальних послуг, які надають громадські організації, не зважаючи на труднощі не тільки надання послуг жертвам насильства, але й відсутності відповідних приміщень для  надання цих послуг, відсутності оснащення як державних, так і недержавних організацій методиками роботи,  підготовлених кадрів слід вважати героїзмом все те, що НДО роблять для жінок та дітей жертв насильства.

         В цілому, семінар, який відбувся 28-29 вересня 2017 року у Будапешті був важливим і корисним для з‘ясування реальної ситуації щодо боротьби з насильством стосовно жінок в Україні, а також для пошуку необхідного консенсусу між різними структурами суспільства для знайдення позитивного рішення про ратифікації конвенції.  

-------------------------------

4 жовтня 2017 року на базі Національного університету «Острозька академія», за сприяння та участі заступника голови Рівненської облдержадміністрації Віталія Ундіра, в.о. директора департаменту соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації Олексія Шамака та керівника громадської організації «Психологічна служба Євромайдану» Ольги Яковлевої відбувся практикум на тему: «Актуальні питання соціального захисту учасників АТО, членів їх сімей, сімей загиблих учасників АТО».


            У рамках практикуму були проведені лекції на тему: «Доля людини в незалежній Україні в контексті психоісторії», «Перешкоди, з якими стикаються жінки жертви насильства, коли вони шукають допомогу та підтримку в Україні» - Валентина Бондаровська – президент ВГО «РОЗРАДА», кандидат психологічних наук (м.Київ); «Дослідження травм розвитку та вилив таких травм на розвиток та життєдіяльність людини в Україні та України в цілому» - Дженей Уайнхолд - професор, психолог автор книг «Звільнення від залежності» та «Протизалежність. Втеча від близькості» (США); «Особливості групової роботи з особами, які перебувають у складних життєвих обставинах» - Ольга Куриленко-головний тренер ВГО «РОЗРАДА» (м.Київ).
          Також, у практикумі взяли участь керівники та працівники соціальної сфери виконавчого комітету Острозької міської ради, Острозької та Рівненської райдержадміністрацій та студентів Національного університету «Острозька академія».

Висловлюємо щиру подяку ректору Острозької академії - Пасічнику Ігору Демидовичу.

  -------------------------------

З 20 по 22 вересня 2017 року у Синьогорі відбувся тренінг для представників районів Іваноранківської області (практичних психологів, соціальних працівників, представників поліції, органів управління в галузі освіти, представників обласної адміністрації) по застосуванню затвердженої Міністерством соціальної політики України Комплексної Програми  роботи з чоловіками, які вчиняють насильство або належать до групи ризику щодо його вчинення.

Тренінг проводили автори програми, розробленої в рамках проекту фонду «Право на здоров‘я», психологи Центру практичної психології «РОЗРАДА» кандидат психологічних наук Валентина Бондаровська, психотерапевт, тренер Тетяна Кульбачка, головний тренер центру «РОЗРАДА» Ольга Куриленко.

Тренінг був вдало та професійно організований Департаментом соціальної політики Івано-Франківської облдержадміністрації  за підтримки Міністерства соціальної політики України. Особлива подяка за підтримку, організацію та безпосередню участь у тренінговій програмі директору Центру підвищення кваліфікації працівників сфери управління Міністерства соціальної політики України Дворніку О.П.,    в.о. директора Департаменту соціальної політики облдержадміністрації Яворському В.Л. та  начальнику відділу сім‘ї та програм соціального розвитку Стельмах Г.Л.

Учасники тренінгу продемонстрували активність, професійність, зацікавленість та готовність до реалізації Програми.

З відгуків учасників:

«…Дякуємо за  насичений семінар, ресурсні методики та цікаві вправи!...»

 «…Дякую, що я мала змогу бути присутньою на такому семінарі, брати активну участь і вчитися. Для мене це значний внесок в закладання фундаменту професіоналізму …»

 «…Матеріал був поданий доступно, цікаво та закріплений практичною роботою. Така форма викладу є найбільш доступною для сприйняття. На тренінгу отримано досвід, потрібний для практичної роботи. Насичено. Надихає та спонукає до роботи…»

 «… Цікава форма проведення навчання, цікаві вправи, виділено час для обговорення , аналізу. Обговорювалися теми, які можна застосувати у повсякденному житті: на роботі, в сім‘ї, при спілкуванні з людьми. Корисна інформація щодо подолання конфліктів…» 

«…Тренінг пройшов дуже ефективно. Почерпнула для себе багато нового, цікавого. Зрозуміла,  як можна застосувати корекційну програму, щоб змінити поведінку кривдників…» 

«…Зрозуміла як покроково можна і треба планувати , щоб досягати певних цілей в житті…»

«…Було дуже цікаво. Дізналась багато нового. По іншому тепер розумію слово «кривдник». Зрозуміла, що саме прості вправи є важливими…»

«…Велике спасибі за надання ресурсної інформації, корисних технік і теплої приємної атмосфери…»

 «…Дані заняття показали, як спільними зусиллями різних служб та підрозділів можна досягнути єдиної мети…»

«…Даний захід вплинув, в першу чергу, на мій особистий саморозвиток. Ще раз переконалася, що « психолог» -  дуже цікава професія…»

 «…Отримала цікаву і корисну інформацію для своєї професійної діяльності та багато позитивних емоцій для власного психологічного здоров‘я…»

 «…Пройшовши 3-денне навчання дізналася багато нового, цікавого практичного, що можна застосувати в своїй роботі. Повірила, що справді реально впровадити корекційні програми у роботу з кривдником…»

 «…Отримала позитивні емоції, отримала знання. Дякую за методики, вправи. Приємно було їх  використовувати і пройти самому через ці вправи на практиці…»

  «… З нетерпінням чекаю наступних зустрічей!…» 

«…Подяка тренерам за професіоналізм, а організаторам за хорошу організацію та надану  можливість пройти навчання…» 

«…Вдячна тренерам та організаторам даного заходу за хороші 3 дні навчання та відпочинку. Відчуваю свою подальшу відповідальність і готовність до впровадження корекційних програм…» 

 --------------------------------------------------

4 листопада 2016 року у приміщенні Комітету Верховної Ради України за адресою вул. Банкова 5-7 відбувся круглий стіл "Утвердження української мови".

Мета круглого столу: утвердження української мови як державної мови титульної нації, як дотримання права людини на використання рідної мови, як протидія гібрідній війні, що триває на території України.
В роботі круглого столу взяли участь такі провідні фахівці, як завідувач кафедри слов'янської філософії і загального мовознавства Київського міжнародного університету Іван Ющук, доктор філологічних наук, професор університету "Києво-Могилянська академія Лариса Масенко, заступник Голови Координаціної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя Тарас Марусик, викладач української мови в Колумбійському університеті Юрій Шевчук, Голова Національної Ради жінок України, доктор медичних наук Людмила Порохняк-Гановська та багато інших. Модератор круглого столу перший завступник Голови Нацради жінок України Марія Петрова.

Директор Міжнародного гуманітарного центру «РОЗРАДА» Валентина  Матвіївна  Бондаровська  на цьому круглому столі надала результати свого дослідження "Мова та свідомість народу, психологічний аспект. Роль мови у формуванні особистості".
 В. М. Бондаровська показала, як впливає саме рідна мова на формування ментальності людини, як вона визначає філософію життя людини. Йшлося також про зони активного мислення та релаксації, які теж багато визначають у житті людини, яка знаходиться, живе і розвивається в одній з цих зон, а також про те, як в Києві та інших регіонах України зараз відроджуються зони активного мислення.  

     
 Повний текст статті >>

 --------------------------------------------------

27 жовтня  2016 року  у будинку вчених відбулася  доповідь кандидата психологічних наук, 
 директора Центру практичної психології «РОЗРАДА»  
Валентини  Матвіївни  Бондаровській  
"НАСИЛЬСТВО НАД ДИТИНОЮ І НАСЛІДКИ ЦЬОГО ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА" 

     Головний висновок - жорстокість буває генетичною та набутою. Надважливу роль відіграє виховання. Можна підсилити жорстокість, а можна її помягчити і, навіть, подолати. Отже виховання стає спасінням людства. Тому давайте думати, яким воно повинно бути.    Презентацiя  доповiдi >>

 --------------------------------------------------
12 липня  2016 року  у м. Києві відбувся фінальний захід  проекту «Підготовка до ратифікації 
Стамбульської конвенції  Україною та подальше майбутнє».

 Цей проект був реалізований в Україні  з метою посилення захисту жінок від різних видів насильства, в тому числі, від домашнього насильства.

       Важливим є те, що в рамках проекту, який виконувався у тісній співпраці з Міністерством соціальної політики України, зокрема з департаментом гендерної та сімейної політики, а також громадськими організаціями, окрім глибокої роботи українських та європейських юристів щодо підвищення відповідальності кривдника за скоєне насильство, криміналізації насильства, було проведено  ряд досліджень.

Так, президенту ВГО «РОЗРАДА» Валентині Бондаровській, було доручено провести дослідження перешкод, з якими стикаються в Україні жінки жертви насильства, коли шукають підтримки та допомоги.  Дослідження Валентина Бондаровська  разом з головним тренером ВГО «Розрада» Ольгою Куриленко   проводили у Кіровоградській та Львівській областях.  Виявилося, що окрім юридичної роботи нам необхідно зробити велику соціальну роботу, а саме застосувати аж 12 мінімальних стандартів  забезпечення безпечної та ефективної допомоги жертвам насильства. 

Зараз ми наводимо результати нашого дослідження. А далі готові їх обговорювати і показувати, що ми самі можемо робити для вирішення проблем жертв насильства.

--------------------------------------------------
29 квітня 2016 року в Міністерстві соціальної політики України відбувся Круглий стіл «Результати 60-ї сесії Комісії ООН зі становища жінок: уповноваження жінок в контексті Порядку денного стійкого розвитку до 2030 року».


 Мета: підтвердити зобов‘язання уряду , парламенту, громадянського суспільства України та партнерів в сфері розвитку щодо впровадження рівності та уповноваження жінок в контексті Узгодження висновків 60-ії сесії Комісії ООН зі становлення жінок.
 На засіданні Круглого столу виступили: учасник 60-ії сесії Комісії ООН Заступник Міністра соціальної політики України Сергій Олександрович Устименко, Представник Фонду народонаселення ООН в Україні Каспар Пик, координаторка національної програми ООН Жінки в Україні Оксана Кисельова, учасниця 60-ї сесії ООН Голова Української фундації громадського здоров‘я Галина Богданівна Скіпальська, учасниця 60-ї сесії ООН представниця Жіночого інформаційно-консультативного центру Марина Руденко, а також радниця з програмних питань ООН Жінки в Україні Нургуль Азильбекова.

 В дискусії взяла участь учасниця 60-ї сесії ООН президент Психологічного центру «РОЗРАДА» Валентина Бондаровська. Вона розповіла про Консультативний День 13 березня 2016 року, який відбувся перед початком 60-ї Сесії ООН, в якому взяли участь учасниці цієї сесії Голова Національної Ради жінок України Людмила Андріївна Порохняк-Гановська і Президент ВГО «РОЗРАДА» Валентина Бондаровська. Мова йшла про два уроки цього Дня: результати роботи Національної Ради і роботи Центру «РОЗРАДА» з переселенцями в Харківській області представляли не виконавці цих робот, які були присутніми, а представник української діаспори США.

  Валентина Бондаровська запропонувала з більшою довірою і впевненістю нам ставитися до своєї роботи і наступних разів більш активно організовувати наші виступи, панелі і сесії. На це націлює і другий урок цього Дня - розданий учасницям довідник по програмі участі НДО в Сесії свідчив, що кожне засідання було спонсороване кількома різними організаціями. Це означає, що ми повинні готуватися до наступних Сесій ООН заздалегідь, шукати спонсорів і ретельно готувати такі засідання, щоб нас чув весь світ.

  Валентина Бондаровська також зреагувала на виступ вельмишановного Представника Фонду народонаселення ООН в Україні Каспара Пика щодо важливості ратифікації в Україні Конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством проти жінок і домашнім насильством (Стамбул 2011 р.). Як експерт Проекту Ради Європи в проекті «Запобігання та боротьба з насильством проти жінок та домашнім насильством в Україні», яка провела дослідження «Перешкоди, з якими стикаються жінки жертви насильства в Україні, коли шукають допомоги та реабілітації», Валентина Бондаровська нагадала учасникам Круглого столу про нагальну необхідність впровадження в Україні 12 мінімальних стандартів допомоги і реабілітації жертв насильства, які передбачає Стамбульська конвенція.

   Це такі стандарти, наприклад, як конфіденційність, яка передбачає, що жертва надає інформацію про своє особисте життя і скоєне щодо неї насильство в умовах, де окрім особи, яка з нею спілкується, і неї самої більш нікого немає, а ця особа обов‘язково повинна дотримуватися конфіденційності.
Без реалізації цих мінімальних стандартів підкреслила Валентина Бондаровська ми ніяк не можемо очікувати, що потерпілі будуть звертатися по допомогу без крайньої для цього необхідності.
  Загальний висновок, який зробила Валентина Бондаровська, - нам треба єднатися і більш енергійно формувати месіджі для світової спільноти. Необхідно по новому подивитись на себе, знайти і усвідомити свої позитиви, потенціал, завданняю Важливо хоча б тут продемонструвати єдність
 

--------------------------------------------------

8-10 лютого 2016 року відбувся психологічний десант фахівців ВГО «РОЗРАДА»
 у Балаклійський район Харківської області.
 
 
Там проживає понад 9 000 переселенців з Донецької та Луганської областей. В рамках виконання проекту ««Комплексна  психологічна допомога ВПО в місцях  їх  компактного проживання в сільській місцевості: раннє психологічне  втручання та створення постійних і мобільних центрів  психологічної  допомоги», підтриманого представництвом ПРООН в Україні та урядом Японії було проведено супервізію роботи місцевих навчених по програмі проекту по наданню індивідуальних та групових консультацій внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Було також проведено два тренінги: для соціальних працівників та ВПО та для практичних психологів рай1ону, які надають психологічну допомогу ВПО.

Виявилося, що завдяки використанню створеного в рамках проекту пулу методик і практик та хорошій підготовці та ентузіазму навчених місцевих психологів було досягнуто вражаючих результатів, які ще раз показали ефективність нашого підходу та необхідність його розповсюдити на всі регіони України, особливо на ті, що прийняли величезну кількість переселенців.
 
Ось деякі з наших результатів за три місяці роботи у Балаклійському районі Харківської області:
• Надано 88 індивідуальних консультацій;
• Групових консультацій надано 45;
• Тренінгів для ВПО 5;
• Проведено занять для команди проекту, волонтерів, місцевих психологів 19.
 
На жаль, проект закінчився. Впевнені в тому, що у Балаклійському районі робота буде продовжена. А ми з свого боку будемо всіляко підтримувати цю важливу їх роботу.   Вважаємо ці результати важливими і хочемо шукати можливості поділитися своїми знаннями та вміннями з іншими місцевими професіонали з метою, щоб якнайбільше ВПО  отримали реальну психологічну підтримку. Хотіли б створити і видати навчальний посібник і провести на базі Центру «РОЗРАДА»  навчання представників регіонів України.

 -----------------------------------------------------

   Досвід організації підготовки практичних психологів на місцях до надання психологічної допомоги переселенцям
 
В рамках проекту «Комплексна психологічна допомога ВПО в місцях їх компактного проживання в сільській місцевості: раннє психологічне втручання та створення постійних і мобільних центрів психологічної допомоги», підтриманого Представництвом ООН в Україні, з 10 по 14 грудня 2015 року в Центрі «РОЗРАДА» було проведено п‘ятиденне тренінгові навчання психологів Балакліївському району Харківської області з метою передачі та апробації методик практичної психологічної роботи з переселенцями, дорослими та дітьми.

Психологи центру проаналізували результати роботи «Психологічного десанту» (листопад 2015 року) у вказаний район Харківської області (проживає понад 9000 переселенців) та методичну базу центру «РОЗРАДА». Було розроблено метод фахової підтримки та підготовки місцевих фахівців до постійної роботи з внутрішньо переміщеними особами, а також їх роботи в мобільних бригадах психологічної допомоги по всьому Балакліївському району.
 
Президент ВГО «РОЗРАДА» кандидат психологічних наук Валентина Бондаровська ознайомила колег з процесом ратифікації Україною Стамбульської конвенції щодо насильства проти жінок, показала як покращиться наше життя з ратифікацією цієї конвенції та застосуванням мінімальних стандартів допомоги жертвам насильства.
Головний тренер центру «РОЗРАДА» О.Я.Куриленко ознайомила колег з методами групової роботи та досвідом роботи з жіночими групами підтримки, методами підвищення самооцінки осіб, які мають психологічні травми, їх де стигматизації та самореалізації.
Головний дитячий психолог центру О.А.Возіянова працювала з колегами щодо роботи психолога з дітьми, передала колегам методику розвитку толерантності у дітей 6-0 років.

Тренери Центру «РОЗРАДА» передали колегам методики: проведення психодіагностики психоемоційного стану дитини та дорослого, оцінки дитячо-батьківських стосунків, міжособистісних стосунків, причин відставання дитини у навчанні тощо (психолог Шапарь О.В.), як допомогти дитині, яка втратила близьку людину, як допомогти родинам, що мають проблеми в сім‘ї і звертаються в служби в справах дітей з метою забезпечення прав батьків на виховання дитини (психолог Юр Ю.О.). Психолог Ольга Вержиківська (ГО "Жіноча Сила України") передала методику групової тілесно-орієнтованої терапії, яка є дієвим методом в роботі з переселенцями.
 

Важливим є те, що, маючи великий арсенал методів практичної роботи та психологічної допомоги, спеціалізовані публікації та 21-річний досвід психологічної практики, ми бачимо можливість надати регіонам України реальну допомогу в ситуації, коли психологічна допомога є в Україні вирішальною у подоланні кризи воєнного конфлікту, реалізації програми психологічної реабілітації тих, хто постраждав.

-----------------------------------------------------

З 11  по 13 листопада 2015 року відбувся перший виїзд психологічного десанту співробітників
 ВГО «Розрада» та ГО «Жіноча сила України».
 
 Проводились тренiнги в рамках проекту «Комплексна психологічна допомога ВПО в місцях їх компактного проживання в сільській місцевості: раннє психологічне втручання та створення постійних і мобільних центрів психологічної допомоги»,  підтриманого програмою ООН «Психологічні послуги для внутрішньо переміщених осіб».

Було проведено дві фокус-групи з метою визначення труднощів в адаптації дітей із сімей переселенців до нових умов життя та фокус групу з переселенцями з метою визначення їх основних потреб та можливостей їх самореалізації через відкриття власної справи. Також наші фахівці провели два тренінги з навчання методам боротьби з і стресом для вчителів місцевих шкіл та батьків дітей-переселенців, та групу підтримки для жінок щодо самореалізації.  Дитячі психологи створили два казкових заняття для дітей-переселенців з метою проробки психологічної травми втрати дому та зняття емоційної напруги. Були проведені індивідуальні психологічні консультації для всіх бажаючих.

Крім того, було знайдено можливість відкрити на постійній основі кабінет психологічної допомоги у селі Червоний Донець Харківської області. У перспективі планується постійна підтримка психолога, який працюватиме у цьому кабінеті, з боку психологів Центру практичної психології (м.Київ).

 

-------------------------------

Визначення основних потреб у психологічній допомозі учасників АТО та інших осіб, які перебували в полоні і/або зазнали катувань, та проблем психологічної реабілітації вказаних осіб та членів їх сімей

 28 та 30 вересня 2015року Всеукраїнською громадською організацією Центр практичної психології «РОЗРАДА» спільно з  громадською організацією «Жіноча сила» було проведено  фокус групи  на тему: «Визначення основних потреб у психологічній допомозі учасників АТО та інших осіб, які перебували в полоні і/або зазнали катувань, та проблем психологічної реабілітації вказаних осіб та членів їх сімей».

Фокус групи
проводились в рамках реалізації  Проекту Фонду «Право на здоров‘я» «Захист прав потерпілих від катувань: реабілітація,  догляд та розвиток спроможності надавачів послуг в Україні».

Мета фокус груп:
виявити найбільш гострі проблеми та вузькі місця  в наданні психологічної  допомоги   учасникам АТО та іншим особам, які перебували в полоні і/або зазнали катувань та проблем психологічної реабілітації вказаних осіб та членів їх сімей
До участі в роботі фокус групи 28 вересня, було запрошено представників волонтерів та фахівців, які надають   медичну, психологічну та  соціальну допомогу особам, які повертаються із зони АТО (були військовополоненими та /або перенесли тортури).

До участі в роботі фокус групи 30 вересня, було запрошено експертів, представників державних та недержавних організацій, відповідальних за демобілізацію та реабілітацію учасників АТО.

Фокус-групи проходили  з 11-00 до 13-00 в приміщенні ВГО «РОЗРАДА»  за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, 4\2

-----------------------------------------
Департамент соціального захисту населення Луганської ОДА, 16 липня 2015 р

Департамент отримав методичні матеріали із практичними рекомендаціями щодо допомоги людям у непростих життєвих обставинах.

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації продовжує налагоджувати партнерські стосунки із громадськими організаціями. Так, у червні 2015 року директор Департаменту Елеонора Поліщук доповідала на парламентських слуханнях Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Верховної Ради України VIII скликання.

Після слухань відбулося знайомство із президентом Всеукраїнської Громадської Організації «Розрада» Валентиною Бондаровською, яка запропонувала методичну підтримку діяльності структурного підрозділу.

Як результат, вчора нами була отримана посилка – триста книг, розроблених ВГО «Розрада» за підтримки Фонду народонаселення ООН в Україні. Книги різної тематики: «Молодим людям для власного захисту. Що варто знати юнацтву в непростий час», «Допомога людині, яка знаходиться у стані шоку, стресу чи травми» та «Почуття від втрати близької людини». Зазначені матеріали особливо актуальні для мешканців Луганщини, майже кожен з яких в більшій або меншій мірі став жертвою озброєного конфлікту. У книгах також містяться практичні поради соціальним працівникам, психологам та волонтерам.
Матеріали будуть передані управлінням соціального захисту населення в містах та районах області для подальшого розповсюдження.
 

Дякуємо громадській організації «Жінки – сила України» за сприяння у безкоштовній доставці посилки до міста Сєвєродонецька, а також Всеукраїнській Громадській Організації «Розрада» та особисто її президенту Валентині Бондаровській за співпрацю!
   http://loga.gov.ua/…/…/praci/news/2015/07/16/news_66836.html

-------------------
Проект
: «Посилення ініціатив із захисту прав жінок, які страждають від насильства в сім»ї та покращення системи надання послуг таким жінкам»     за підтримки Українського Жіночого Фонду

 В червні 2015 року було завершено групові заняття за Проектом: «Посилення ініціатив із захисту прав жінок, які страждають від насильства в сім»ї та покращення системи надання послуг таким жінкам», що реалізовується  за підтримки Українського Жіночого Фонду.

 Всього було проведено 3 програми «Клуб праці», якими було охоплено біля 40 жінок. Учасниці навчилися аналізувати ринок праці, зрозуміли свої потреби та можливості при пошуку роботи, оволоділи ефективними методами само презентації, навчилися писати резюме, мотиваційні листи, проходити співбесіди та спілкуватися з роботодавцем по телефону.

На даний момент 15  учасниць програми «Клуб прац»і вже працевлаштувалися, інші знаходяться в активному пошуку роботи.  Учасниці продовжують отримувати консультаційну та супервізійну підтримку фахівців ВГО РОЗРАДА.

20 жінок були учасницями Програми підтримки, де вони змогли отримати психологічну допомогу, змогли підвищити свою самооцінку, навчилися методам ефективного спілкування та розв‘язування конфліктів,  побудови кордонів та захисту своїх прав, тайм менеджменту та планування майбутнього.

За необхідності, жінки, які знаходяться в складних життєвий обставинах отримують  індивідуальну психологічну підтримку. На кінець червня індивідуальну психологічну допомогу було надано 80 жінкам та їх дітям.      

 ------------------------

30.03.2015. у приміщенні ВГО "РОЗРАДА" відбувся  семінар, організований Центром підвищення кваліфікації  працівників  сфери управління Міністерства соціальної політики України  для спеціалістів структурних підрозділів  з питань сімей та дітей обласних державних адміністрацій , Київської міської державної адміністрації на теми: 
 

1. "Особливості взаємодії з пораненим у родині: як порозумітися з татом, що повернувся з війни?”
- загальні психологічні наслідкти участі в бойових діях: бойовий стрес і бойова психична травма;
- психологічна характеристика постравматичного стресового розладу;
- внутрішня картина хвороби;
- типи взаїмодії з рідними, дітьми;

2. Практикум "Техніки арт-терапії в роботі з травмованою дитиною: в кабінеті, у родині, у школі”
- вправа з дітьми різного віку на зняття стресу;
- створення "безпечного місця";
- контроль та керування спогадами;
- робота з втратою близької людини;
- погляд у майбутне.

3. „Родини вимушених переселенців:
- робота з агресією та відчаєм;
- робота з втратою дому та звичайного середовища;
- робота з втратою уявлення про майбутнє.
 
Тренери ВГО "РОЗРАДА": Валентина Бондаровська, Ольга Куриленко, Тетяна Кульбачка.
 

Учасники семінару отримали буклети: "Почуття від втрати близької людини" та "Допомога людині, яка знаходиться у стані шоку, стресу та травми. Практичні поради соціаним працівникам, психологам та волонтерам".

------------------------
КЛУБ ПРАЦІ -2015!

ВГО РОЗРАДА  продовжує виконання   Проекту, за підримки Українського Жіночого Фонду,  розпочатого 1 грудня 2014 року. За цей період  була надана психологічна та інформаційно-практична підтримка жінкам, які знаходяться в складних  життєвих обставинах, є жертвами насильства та  жінкам, які через різні причини втратили роботу і довгий час не можуть її знайти.

Робота з жінками проводилась як через надання індивідуальних  психологічних консультацій, так і через групову роботу.  Жінкам надано  42 психологічні консультації та проведено першу програму «Клуб праці» (8 занять 2 рази на тиждень), до якої було залучено 17 жінок,  які  втратили роботу. На сьогодні,  третина з них вже успішно працює, а інші знаходяться в активному пошуку роботи.

Також, почала роботу  «Група підтримки» для жінок,  які завершили навчання за програмою «Клуб праці» і   готові до подальшого особистісного зростання.  

Теми занять в «Групі підтримки»:
         ·         протидія нападу та маніпуляції;
        
·         стоп - домашньому насильству;
         ·         як сказати «Ні»;
         ·         побудова кордонів;
        
·         навички ефективної комунікації;
         ·         як бути успішним;
         ·         вміння вирішувати конфлікти
  та інші теми, що допоможуть нашим жінкам  реалізувати свій професійний та творчий потенціал, стати успішними особистостями. 

РОБОТА ПРОДОВЖУЄТЬСЯ! Наразі, ми продовжуємо набір учасниць до другої та третьої груп програми «Клуб праці», що розпочнуть свою роботу в квітні.     ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

-------------------------
Екстрена психологічна допомога
В.М. Бондаровська, упорядник.   20.02.2015 р.

         Критична ситуація, в яку попадає людина, особливо коли це ситуація війни, переселення, викликає у людини шок, стрес чи травму. В таких випадках виникає нервове напруження. Організм людини втрачає рівновагу. 

         Виникають різноманітні порушення здоров‘я людини, фізичного, психічного. Трагічні обставини можуть також загострити хронічні захворювання їх жертви чи свідка, а також дитини, яка стає свідком цих обставин чи їх жертвою.

         Практичні психологи, соціальні працівники, волонтери, які безпосередньо працюють з тими, хто втратив на війні сина, батька, брата, з тими, хто пережив бомбування та насильство, притаманне зонам війни та окупації, з тими, хто переселився з зони війни, а також працівники медичних установ, куди звертаються за медичною допомогою травмовані чи зґвалтовані жінки, які оглядають дітей, повинні розрізняти ознаки стану людини, дорослої і дитини, а також вміти надавати їм екстрену психологічну допомогу....
                    
     ВСЯ СТАТТЯ 
>>

----------------------
Президент ВГО "РОЗРАДА" і головний тренер ВГО "РОЗРАДА" виступили 21-го грудня  2014 р. на першому каналі радіо у Передачі "Українська хвиля".

 В ній йшлося про справи переселенцйів, про їх психологічні проблеми та їх можливості у працевлаштуванні.  Більше про проблеми працевлаштування внутрішніх переселенців йшлося 5 січня 2015 року у програмі Ірини ткаченко "Житейські будні".
Фахівці ВГО "РОЗРАДА" розповіли про програму "Клуб праці" для жінок, яка допомагає жінкам подолати свої комплекси та упередження, зорієнтуватися на ринку праці, достойно працевлаштуватися. Програму підтримав  Український жіночий фонд, що дозволяє жінкам навчатися на цих курсах безкоштовно.


----------------------

Програма для жінок «Клуб праці - 2015»!
 

Всеукраїнська громадська організація «РОЗРАДА» за підтримки Українського Жіночого Фонду оголошує  набір на безкоштовні курси для жінок -  «Клуб праці -2015»  

До участі  запрошуються жінки,  які довгий час не можуть знайти роботу,  перебувають в складних життєвих умовах, вимушено переселені з тимчасово окупованих територій,  жінки, які потребують психологічної підтримки та  допомоги в орієнтації на ринку праці. 

Мета  тренінгового курсу:  
             ·        
надати жінкам психологічну підтримку, підняти їх самооцінку, допомогти  визначити свої сильні сторони;
             ·        
зрозуміти свої потреби, професійні вміння та навички, визначити, «що я вмію і можу робити»;
             ·        
навчитися орієнтуватися на  сучасному ринку праці;    
         ·       
відпрацювати  навички та вміння: читати оголошення, спілкуватися з роботодавцем по телефону, писати резюме і мотиваційні листи, проходити співбесіду та  впевнено почуватися на сучасному ринку праці! 

Початок занять з 20 січня 2015 року.  Зустрічі відбуватимуться 2 рази на тиждень, з 10-00 до 14-30, всього 8 занять.

Заняття проходитимуть в інтерактивному режимі з використанням міні-лекцій, групових обговорень, роботи в парах, індивідуальної роботи, рольових ігор та елементів відеотренінгу. Конкретні домашні завдання наближатимуть учасниць до самореалізації та обраної роботи. 

До проведення занять залучені психологи, фахівець по роботі з персоналом, юрист. 

По завершенню навчання  кожна учасниця отримає Сертифікат. 

Програма реалізується в Центрі «РОЗРАДА» вже понад  12 років. За цей час її випускницями стали  понад 500 жінок. Більше половини з них знайшли роботу, стали гармонійними особистостями, навчилися будувати та відстоювати свої кордони та говорити «Ні!» всім проявам насильства.  

Для реєстрації ви можете зателефонувати за тел. (044)289-71-32, або написати на rozrada@i.ua .

__________________________

 

 

 

 

                                  

веб дизайн www.htd.kiev.ua © 2002