тел.:
моб:

+38 (044) 278-62-51
+38 (067) 408-51-12

Найближчі тренінги

Події

Нашi видання

Архив

Інтернет-газета "Сім'я та ґендерна рівність"

Виртуальная поликлиника, советы врачей, вакансии для медиков, коллекция
рефератов, самотестирование,  лекарства, каталоги врачей, фирм, клиник
Украины, сексология, психотерапия, гомеопатия, духовное развитие,
нетрадиционная медицина, последние новости...

 


      Подii 2009 - 2010 р.      Подii 2008 р.

До уваги всіх!

Інформуємо вас про те, що Центр "Розрада" переїхав до новогу офісу. 
Тепер ми знаходимось за адресою: вул. Софіївська, 23 оф.12.
Тел. (044) 278 -62-51,    моб. (067) 408-51-12
E-mail: rozrada@i.ua

Як завжди чекаємо вас у нас.  
                                                                              


ЗАПРОШУЄМО  мам, татусів, вихователів  та всіх зацікавлених  на тренінгову програму:

ШКОЛА ДЛЯ БАТЬКІВ
Все про виховання дитини: інформація, практика, питання-відповіді, обмін досвідом, пошуки рішень

 --------------------------------------------------

4 листопада 2016 року у приміщенні Комітету Верховної Ради України за адресою вул. Банкова 5-7 відбувся круглий стіл "Утвердження української мови".

Мета круглого столу: утвердження української мови як державної мови титульної нації, як дотримання права людини на використання рідної мови, як протидія гібрідній війні, що триває на території України.
В роботі круглого столу взяли участь такі провідні фахівці, як завідувач кафедри слов'янської філософії і загального мовознавства Київського міжнародного університету Іван Ющук, доктор філологічних наук, професор університету "Києво-Могилянська академія Лариса Масенко, заступник Голови Координаціної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя Тарас Марусик, викладач української мови в Колумбійському університеті Юрій Шевчук, Голова Національної Ради жінок України, доктор медичних наук Людмила Порохняк-Гановська та багато інших. Модератор круглого столу перший завступник Голови Нацради жінок України Марія Петрова.

Директор Міжнародного гуманітарного центру «РОЗРАДА» Валентина  Матвіївна  Бондаровська  на цьому круглому столі надала результати свого дослідження "Мова та свідомість народу, психологічний аспект. Роль мови у формуванні особистості".
 В. М. Бондаровська показала, як впливає саме рідна мова на формування ментальності людини, як вона визначає філософію життя людини. Йшлося також про зони активного мислення та релаксації, які теж багато визначають у житті людини, яка знаходиться, живе і розвивається в одній з цих зон, а також про те, як в Києві та інших регіонах України зараз відроджуються зони активного мислення.  

     
 Повний текст статті >>

 --------------------------------------------------

27 жовтня  2016 року  у будинку вчених відбулася  доповідь кандидата психологічних наук, 
 директора Центру практичної психології «РОЗРАДА»  
Валентини  Матвіївни  Бондаровській  
"НАСИЛЬСТВО НАД ДИТИНОЮ І НАСЛІДКИ ЦЬОГО ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА" 

     Головний висновок - жорстокість буває генетичною та набутою. Надважливу роль відіграє виховання. Можна підсилити жорстокість, а можна її помягчити і, навіть, подолати. Отже виховання стає спасінням людства. Тому давайте думати, яким воно повинно бути.    Презентацiя  доповiдi >>

 --------------------------------------------------
12 липня  2016 року  у м. Києві відбувся фінальний захід  проекту «Підготовка до ратифікації 
Стамбульської конвенції  Україною та подальше майбутнє».

 Цей проект був реалізований в Україні  з метою посилення захисту жінок від різних видів насильства, в тому числі, від домашнього насильства.

       Важливим є те, що в рамках проекту, який виконувався у тісній співпраці з Міністерством соціальної політики України, зокрема з департаментом гендерної та сімейної політики, а також громадськими організаціями, окрім глибокої роботи українських та європейських юристів щодо підвищення відповідальності кривдника за скоєне насильство, криміналізації насильства, було проведено  ряд досліджень.

Так, президенту ВГО «РОЗРАДА» Валентині Бондаровській, було доручено провести дослідження перешкод, з якими стикаються в Україні жінки жертви насильства, коли шукають підтримки та допомоги.  Дослідження Валентина Бондаровська  разом з головним тренером ВГО «Розрада» Ольгою Куриленко   проводили у Кіровоградській та Львівській областях.  Виявилося, що окрім юридичної роботи нам необхідно зробити велику соціальну роботу, а саме застосувати аж 12 мінімальних стандартів  забезпечення безпечної та ефективної допомоги жертвам насильства. 

Зараз ми наводимо результати нашого дослідження. А далі готові їх обговорювати і показувати, що ми самі можемо робити для вирішення проблем жертв насильства.

--------------------------------------------------
29 квітня 2016 року в Міністерстві соціальної політики України відбувся Круглий стіл «Результати 60-ї сесії Комісії ООН зі становища жінок: уповноваження жінок в контексті Порядку денного стійкого розвитку до 2030 року».


 Мета: підтвердити зобов‘язання уряду , парламенту, громадянського суспільства України та партнерів в сфері розвитку щодо впровадження рівності та уповноваження жінок в контексті Узгодження висновків 60-ії сесії Комісії ООН зі становлення жінок.
 На засіданні Круглого столу виступили: учасник 60-ії сесії Комісії ООН Заступник Міністра соціальної політики України Сергій Олександрович Устименко, Представник Фонду народонаселення ООН в Україні Каспар Пик, координаторка національної програми ООН Жінки в Україні Оксана Кисельова, учасниця 60-ї сесії ООН Голова Української фундації громадського здоров‘я Галина Богданівна Скіпальська, учасниця 60-ї сесії ООН представниця Жіночого інформаційно-консультативного центру Марина Руденко, а також радниця з програмних питань ООН Жінки в Україні Нургуль Азильбекова.

 В дискусії взяла участь учасниця 60-ї сесії ООН президент Психологічного центру «РОЗРАДА» Валентина Бондаровська. Вона розповіла про Консультативний День 13 березня 2016 року, який відбувся перед початком 60-ї Сесії ООН, в якому взяли участь учасниці цієї сесії Голова Національної Ради жінок України Людмила Андріївна Порохняк-Гановська і Президент ВГО «РОЗРАДА» Валентина Бондаровська. Мова йшла про два уроки цього Дня: результати роботи Національної Ради і роботи Центру «РОЗРАДА» з переселенцями в Харківській області представляли не виконавці цих робот, які були присутніми, а представник української діаспори США.

  Валентина Бондаровська запропонувала з більшою довірою і впевненістю нам ставитися до своєї роботи і наступних разів більш активно організовувати наші виступи, панелі і сесії. На це націлює і другий урок цього Дня - розданий учасницям довідник по програмі участі НДО в Сесії свідчив, що кожне засідання було спонсороване кількома різними організаціями. Це означає, що ми повинні готуватися до наступних Сесій ООН заздалегідь, шукати спонсорів і ретельно готувати такі засідання, щоб нас чув весь світ.

  Валентина Бондаровська також зреагувала на виступ вельмишановного Представника Фонду народонаселення ООН в Україні Каспара Пика щодо важливості ратифікації в Україні Конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством проти жінок і домашнім насильством (Стамбул 2011 р.). Як експерт Проекту Ради Європи в проекті «Запобігання та боротьба з насильством проти жінок та домашнім насильством в Україні», яка провела дослідження «Перешкоди, з якими стикаються жінки жертви насильства в Україні, коли шукають допомоги та реабілітації», Валентина Бондаровська нагадала учасникам Круглого столу про нагальну необхідність впровадження в Україні 12 мінімальних стандартів допомоги і реабілітації жертв насильства, які передбачає Стамбульська конвенція.

   Це такі стандарти, наприклад, як конфіденційність, яка передбачає, що жертва надає інформацію про своє особисте життя і скоєне щодо неї насильство в умовах, де окрім особи, яка з нею спілкується, і неї самої більш нікого немає, а ця особа обов‘язково повинна дотримуватися конфіденційності.
Без реалізації цих мінімальних стандартів підкреслила Валентина Бондаровська ми ніяк не можемо очікувати, що потерпілі будуть звертатися по допомогу без крайньої для цього необхідності.
  Загальний висновок, який зробила Валентина Бондаровська, - нам треба єднатися і більш енергійно формувати месіджі для світової спільноти. Необхідно по новому подивитись на себе, знайти і усвідомити свої позитиви, потенціал, завданняю Важливо хоча б тут продемонструвати єдність
 

--------------------------------------------------

8-10 лютого 2016 року відбувся психологічний десант фахівців ВГО «РОЗРАДА»
 у Балаклійський район Харківської області.
 
 
Там проживає понад 9 000 переселенців з Донецької та Луганської областей. В рамках виконання проекту ««Комплексна  психологічна допомога ВПО в місцях  їх  компактного проживання в сільській місцевості: раннє психологічне  втручання та створення постійних і мобільних центрів  психологічної  допомоги», підтриманого представництвом ПРООН в Україні та урядом Японії було проведено супервізію роботи місцевих навчених по програмі проекту по наданню індивідуальних та групових консультацій внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Було також проведено два тренінги: для соціальних працівників та ВПО та для практичних психологів рай1ону, які надають психологічну допомогу ВПО.

Виявилося, що завдяки використанню створеного в рамках проекту пулу методик і практик та хорошій підготовці та ентузіазму навчених місцевих психологів було досягнуто вражаючих результатів, які ще раз показали ефективність нашого підходу та необхідність його розповсюдити на всі регіони України, особливо на ті, що прийняли величезну кількість переселенців.
 
Ось деякі з наших результатів за три місяці роботи у Балаклійському районі Харківської області:
• Надано 88 індивідуальних консультацій;
• Групових консультацій надано 45;
• Тренінгів для ВПО 5;
• Проведено занять для команди проекту, волонтерів, місцевих психологів 19.
 
На жаль, проект закінчився. Впевнені в тому, що у Балаклійському районі робота буде продовжена. А ми з свого боку будемо всіляко підтримувати цю важливу їх роботу.   Вважаємо ці результати важливими і хочемо шукати можливості поділитися своїми знаннями та вміннями з іншими місцевими професіонали з метою, щоб якнайбільше ВПО  отримали реальну психологічну підтримку. Хотіли б створити і видати навчальний посібник і провести на базі Центру «РОЗРАДА»  навчання представників регіонів України.

 -----------------------------------------------------

   Досвід організації підготовки практичних психологів на місцях до надання психологічної допомоги переселенцям
 
В рамках проекту «Комплексна психологічна допомога ВПО в місцях їх компактного проживання в сільській місцевості: раннє психологічне втручання та створення постійних і мобільних центрів психологічної допомоги», підтриманого Представництвом ООН в Україні, з 10 по 14 грудня 2015 року в Центрі «РОЗРАДА» було проведено п‘ятиденне тренінгові навчання психологів Балакліївському району Харківської області з метою передачі та апробації методик практичної психологічної роботи з переселенцями, дорослими та дітьми.

Психологи центру проаналізували результати роботи «Психологічного десанту» (листопад 2015 року) у вказаний район Харківської області (проживає понад 9000 переселенців) та методичну базу центру «РОЗРАДА». Було розроблено метод фахової підтримки та підготовки місцевих фахівців до постійної роботи з внутрішньо переміщеними особами, а також їх роботи в мобільних бригадах психологічної допомоги по всьому Балакліївському району.
 
Президент ВГО «РОЗРАДА» кандидат психологічних наук Валентина Бондаровська ознайомила колег з процесом ратифікації Україною Стамбульської конвенції щодо насильства проти жінок, показала як покращиться наше життя з ратифікацією цієї конвенції та застосуванням мінімальних стандартів допомоги жертвам насильства.
Головний тренер центру «РОЗРАДА» О.Я.Куриленко ознайомила колег з методами групової роботи та досвідом роботи з жіночими групами підтримки, методами підвищення самооцінки осіб, які мають психологічні травми, їх де стигматизації та самореалізації.
Головний дитячий психолог центру О.А.Возіянова працювала з колегами щодо роботи психолога з дітьми, передала колегам методику розвитку толерантності у дітей 6-0 років.

Тренери Центру «РОЗРАДА» передали колегам методики: проведення психодіагностики психоемоційного стану дитини та дорослого, оцінки дитячо-батьківських стосунків, міжособистісних стосунків, причин відставання дитини у навчанні тощо (психолог Шапарь О.В.), як допомогти дитині, яка втратила близьку людину, як допомогти родинам, що мають проблеми в сім‘ї і звертаються в служби в справах дітей з метою забезпечення прав батьків на виховання дитини (психолог Юр Ю.О.). Психолог Ольга Вержиківська (ГО "Жіноча Сила України") передала методику групової тілесно-орієнтованої терапії, яка є дієвим методом в роботі з переселенцями.
 

Важливим є те, що, маючи великий арсенал методів практичної роботи та психологічної допомоги, спеціалізовані публікації та 21-річний досвід психологічної практики, ми бачимо можливість надати регіонам України реальну допомогу в ситуації, коли психологічна допомога є в Україні вирішальною у подоланні кризи воєнного конфлікту, реалізації програми психологічної реабілітації тих, хто постраждав.

-----------------------------------------------------

З 11  по 13 листопада 2015 року відбувся перший виїзд психологічного десанту співробітників
 ВГО «Розрада» та ГО «Жіноча сила України».
 
 Проводились тренiнги в рамках проекту «Комплексна психологічна допомога ВПО в місцях їх компактного проживання в сільській місцевості: раннє психологічне втручання та створення постійних і мобільних центрів психологічної допомоги»,  підтриманого програмою ООН «Психологічні послуги для внутрішньо переміщених осіб».

Було проведено дві фокус-групи з метою визначення труднощів в адаптації дітей із сімей переселенців до нових умов життя та фокус групу з переселенцями з метою визначення їх основних потреб та можливостей їх самореалізації через відкриття власної справи. Також наші фахівці провели два тренінги з навчання методам боротьби з і стресом для вчителів місцевих шкіл та батьків дітей-переселенців, та групу підтримки для жінок щодо самореалізації.  Дитячі психологи створили два казкових заняття для дітей-переселенців з метою проробки психологічної травми втрати дому та зняття емоційної напруги. Були проведені індивідуальні психологічні консультації для всіх бажаючих.

Крім того, було знайдено можливість відкрити на постійній основі кабінет психологічної допомоги у селі Червоний Донець Харківської області. У перспективі планується постійна підтримка психолога, який працюватиме у цьому кабінеті, з боку психологів Центру практичної психології (м.Київ).

 

-------------------------------

Визначення основних потреб у психологічній допомозі учасників АТО та інших осіб, які перебували в полоні і/або зазнали катувань, та проблем психологічної реабілітації вказаних осіб та членів їх сімей

 28 та 30 вересня 2015року Всеукраїнською громадською організацією Центр практичної психології «РОЗРАДА» спільно з  громадською організацією «Жіноча сила» було проведено  фокус групи  на тему: «Визначення основних потреб у психологічній допомозі учасників АТО та інших осіб, які перебували в полоні і/або зазнали катувань, та проблем психологічної реабілітації вказаних осіб та членів їх сімей».

Фокус групи
проводились в рамках реалізації  Проекту Фонду «Право на здоров‘я» «Захист прав потерпілих від катувань: реабілітація,  догляд та розвиток спроможності надавачів послуг в Україні».

Мета фокус груп:
виявити найбільш гострі проблеми та вузькі місця  в наданні психологічної  допомоги   учасникам АТО та іншим особам, які перебували в полоні і/або зазнали катувань та проблем психологічної реабілітації вказаних осіб та членів їх сімей
До участі в роботі фокус групи 28 вересня, було запрошено представників волонтерів та фахівців, які надають   медичну, психологічну та  соціальну допомогу особам, які повертаються із зони АТО (були військовополоненими та /або перенесли тортури).

До участі в роботі фокус групи 30 вересня, було запрошено експертів, представників державних та недержавних організацій, відповідальних за демобілізацію та реабілітацію учасників АТО.

Фокус-групи проходили  з 11-00 до 13-00 в приміщенні ВГО «РОЗРАДА»  за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, 4\2

-----------------------------------------
Департамент соціального захисту населення Луганської ОДА, 16 липня 2015 р

Департамент отримав методичні матеріали із практичними рекомендаціями щодо допомоги людям у непростих життєвих обставинах.

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації продовжує налагоджувати партнерські стосунки із громадськими організаціями. Так, у червні 2015 року директор Департаменту Елеонора Поліщук доповідала на парламентських слуханнях Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Верховної Ради України VIII скликання.

Після слухань відбулося знайомство із президентом Всеукраїнської Громадської Організації «Розрада» Валентиною Бондаровською, яка запропонувала методичну підтримку діяльності структурного підрозділу.

Як результат, вчора нами була отримана посилка – триста книг, розроблених ВГО «Розрада» за підтримки Фонду народонаселення ООН в Україні. Книги різної тематики: «Молодим людям для власного захисту. Що варто знати юнацтву в непростий час», «Допомога людині, яка знаходиться у стані шоку, стресу чи травми» та «Почуття від втрати близької людини». Зазначені матеріали особливо актуальні для мешканців Луганщини, майже кожен з яких в більшій або меншій мірі став жертвою озброєного конфлікту. У книгах також містяться практичні поради соціальним працівникам, психологам та волонтерам.
Матеріали будуть передані управлінням соціального захисту населення в містах та районах області для подальшого розповсюдження.
 

Дякуємо громадській організації «Жінки – сила України» за сприяння у безкоштовній доставці посилки до міста Сєвєродонецька, а також Всеукраїнській Громадській Організації «Розрада» та особисто її президенту Валентині Бондаровській за співпрацю!
   http://loga.gov.ua/…/…/praci/news/2015/07/16/news_66836.html

-------------------
Проект
: «Посилення ініціатив із захисту прав жінок, які страждають від насильства в сім»ї та покращення системи надання послуг таким жінкам»     за підтримки Українського Жіночого Фонду

 В червні 2015 року було завершено групові заняття за Проектом: «Посилення ініціатив із захисту прав жінок, які страждають від насильства в сім»ї та покращення системи надання послуг таким жінкам», що реалізовується  за підтримки Українського Жіночого Фонду.

 Всього було проведено 3 програми «Клуб праці», якими було охоплено біля 40 жінок. Учасниці навчилися аналізувати ринок праці, зрозуміли свої потреби та можливості при пошуку роботи, оволоділи ефективними методами само презентації, навчилися писати резюме, мотиваційні листи, проходити співбесіди та спілкуватися з роботодавцем по телефону.

На даний момент 15  учасниць програми «Клуб прац»і вже працевлаштувалися, інші знаходяться в активному пошуку роботи.  Учасниці продовжують отримувати консультаційну та супервізійну підтримку фахівців ВГО РОЗРАДА.

20 жінок були учасницями Програми підтримки, де вони змогли отримати психологічну допомогу, змогли підвищити свою самооцінку, навчилися методам ефективного спілкування та розв‘язування конфліктів,  побудови кордонів та захисту своїх прав, тайм менеджменту та планування майбутнього.

За необхідності, жінки, які знаходяться в складних життєвий обставинах отримують  індивідуальну психологічну підтримку. На кінець червня індивідуальну психологічну допомогу було надано 80 жінкам та їх дітям.      

 ------------------------

30.03.2015. у приміщенні ВГО "РОЗРАДА" відбувся  семінар, організований Центром підвищення кваліфікації  працівників  сфери управління Міністерства соціальної політики України  для спеціалістів структурних підрозділів  з питань сімей та дітей обласних державних адміністрацій , Київської міської державної адміністрації на теми: 
 

1. "Особливості взаємодії з пораненим у родині: як порозумітися з татом, що повернувся з війни?”
- загальні психологічні наслідкти участі в бойових діях: бойовий стрес і бойова психична травма;
- психологічна характеристика постравматичного стресового розладу;
- внутрішня картина хвороби;
- типи взаїмодії з рідними, дітьми;

2. Практикум "Техніки арт-терапії в роботі з травмованою дитиною: в кабінеті, у родині, у школі”
- вправа з дітьми різного віку на зняття стресу;
- створення "безпечного місця";
- контроль та керування спогадами;
- робота з втратою близької людини;
- погляд у майбутне.

3. „Родини вимушених переселенців:
- робота з агресією та відчаєм;
- робота з втратою дому та звичайного середовища;
- робота з втратою уявлення про майбутнє.
 
Тренери ВГО "РОЗРАДА": Валентина Бондаровська, Ольга Куриленко, Тетяна Кульбачка.
 

Учасники семінару отримали буклети: "Почуття від втрати близької людини" та "Допомога людині, яка знаходиться у стані шоку, стресу та травми. Практичні поради соціаним працівникам, психологам та волонтерам".

------------------------
КЛУБ ПРАЦІ -2015!

ВГО РОЗРАДА  продовжує виконання   Проекту, за підримки Українського Жіночого Фонду,  розпочатого 1 грудня 2014 року. За цей період  була надана психологічна та інформаційно-практична підтримка жінкам, які знаходяться в складних  життєвих обставинах, є жертвами насильства та  жінкам, які через різні причини втратили роботу і довгий час не можуть її знайти.

Робота з жінками проводилась як через надання індивідуальних  психологічних консультацій, так і через групову роботу.  Жінкам надано  42 психологічні консультації та проведено першу програму «Клуб праці» (8 занять 2 рази на тиждень), до якої було залучено 17 жінок,  які  втратили роботу. На сьогодні,  третина з них вже успішно працює, а інші знаходяться в активному пошуку роботи.

Також, почала роботу  «Група підтримки» для жінок,  які завершили навчання за програмою «Клуб праці» і   готові до подальшого особистісного зростання.  

Теми занять в «Групі підтримки»:
         ·         протидія нападу та маніпуляції;
        
·         стоп - домашньому насильству;
         ·         як сказати «Ні»;
         ·         побудова кордонів;
        
·         навички ефективної комунікації;
         ·         як бути успішним;
         ·         вміння вирішувати конфлікти
  та інші теми, що допоможуть нашим жінкам  реалізувати свій професійний та творчий потенціал, стати успішними особистостями. 

РОБОТА ПРОДОВЖУЄТЬСЯ! Наразі, ми продовжуємо набір учасниць до другої та третьої груп програми «Клуб праці», що розпочнуть свою роботу в квітні.     ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

-------------------------
Екстрена психологічна допомога
В.М. Бондаровська, упорядник.   20.02.2015 р.

         Критична ситуація, в яку попадає людина, особливо коли це ситуація війни, переселення, викликає у людини шок, стрес чи травму. В таких випадках виникає нервове напруження. Організм людини втрачає рівновагу. 

         Виникають різноманітні порушення здоров‘я людини, фізичного, психічного. Трагічні обставини можуть також загострити хронічні захворювання їх жертви чи свідка, а також дитини, яка стає свідком цих обставин чи їх жертвою.

         Практичні психологи, соціальні працівники, волонтери, які безпосередньо працюють з тими, хто втратив на війні сина, батька, брата, з тими, хто пережив бомбування та насильство, притаманне зонам війни та окупації, з тими, хто переселився з зони війни, а також працівники медичних установ, куди звертаються за медичною допомогою травмовані чи зґвалтовані жінки, які оглядають дітей, повинні розрізняти ознаки стану людини, дорослої і дитини, а також вміти надавати їм екстрену психологічну допомогу....
                    
     ВСЯ СТАТТЯ 
>>

----------------------
Президент ВГО "РОЗРАДА" і головний тренер ВГО "РОЗРАДА" виступили 21-го грудня  2014 р. на першому каналі радіо у Передачі "Українська хвиля".

 В ній йшлося про справи переселенцйів, про їх психологічні проблеми та їх можливості у працевлаштуванні.  Більше про проблеми працевлаштування внутрішніх переселенців йшлося 5 січня 2015 року у програмі Ірини ткаченко "Житейські будні".
Фахівці ВГО "РОЗРАДА" розповіли про програму "Клуб праці" для жінок, яка допомагає жінкам подолати свої комплекси та упередження, зорієнтуватися на ринку праці, достойно працевлаштуватися. Програму підтримав  Український жіночий фонд, що дозволяє жінкам навчатися на цих курсах безкоштовно.


----------------------

Програма для жінок «Клуб праці - 2015»!
 

Всеукраїнська громадська організація «РОЗРАДА» за підтримки Українського Жіночого Фонду оголошує  набір на безкоштовні курси для жінок -  «Клуб праці -2015»  

До участі  запрошуються жінки,  які довгий час не можуть знайти роботу,  перебувають в складних життєвих умовах, вимушено переселені з тимчасово окупованих територій,  жінки, які потребують психологічної підтримки та  допомоги в орієнтації на ринку праці. 

Мета  тренінгового курсу:  
             ·        
надати жінкам психологічну підтримку, підняти їх самооцінку, допомогти  визначити свої сильні сторони;
             ·        
зрозуміти свої потреби, професійні вміння та навички, визначити, «що я вмію і можу робити»;
             ·        
навчитися орієнтуватися на  сучасному ринку праці;    
         ·       
відпрацювати  навички та вміння: читати оголошення, спілкуватися з роботодавцем по телефону, писати резюме і мотиваційні листи, проходити співбесіду та  впевнено почуватися на сучасному ринку праці! 

Початок занять з 20 січня 2015 року.  Зустрічі відбуватимуться 2 рази на тиждень, з 10-00 до 14-30, всього 8 занять.

Заняття проходитимуть в інтерактивному режимі з використанням міні-лекцій, групових обговорень, роботи в парах, індивідуальної роботи, рольових ігор та елементів відеотренінгу. Конкретні домашні завдання наближатимуть учасниць до самореалізації та обраної роботи. 

До проведення занять залучені психологи, фахівець по роботі з персоналом, юрист. 

По завершенню навчання  кожна учасниця отримає Сертифікат. 

Програма реалізується в Центрі «РОЗРАДА» вже понад  12 років. За цей час її випускницями стали  понад 500 жінок. Більше половини з них знайшли роботу, стали гармонійними особистостями, навчилися будувати та відстоювати свої кордони та говорити «Ні!» всім проявам насильства.  

Для реєстрації ви можете зателефонувати за тел. (044)289-71-32, або написати на rozrada@i.ua .

----------------------
Співпраця Центру «РОЗРАДА»  з міністерством соціальної політики України

9-10 грудня 2014 року у  Міністерстві соціальної політики України відбувся тренінг для представників служб в справах дітей та практичних психологів  з регіонів України. Відбувся дводенний тренінг на тему: «Дитина-свідок насильства: особливості та методи реабілітації».  

Тренери:
Возіянова Олена Анатоліївна
– психолог-консультант, головний дитячий психолог Центру практичної психології „Розрада”;
Ніконова Ірина Юріївна
– психолог вищої категорії, досвідчений дитячий психолог.

                                                                   *   *   *
11 -12 грудня 2014 року  у  Міністерстві соціальної політики України відбувся тренінг для представників соціальних служб регіонів України на  тему «Програма навчання для представників центрів соціальних служб сім‘ї, дітей та молоді з питань попередження насильства».

Тренери:
       кандидат психолог
iчних. наук  Валентина Бондаровська
       головний тренер ВГО «РОЗРАДА» Ольга Куриленко 

----------------------

Тренери Центру «РОЗРАДА» Валентина Бондаровська та Ольга Куриленко

З 21 по 24 жовтня 2014 року провели 4 одноденних тренінги  на тему  «Стратегічне командоутворення» в рамках Програми розвитку лідерства-2014 Національного агенства  України з питань державної  служби та Школи вищого корпусу державної служби

За вагомий  особистий внесок  у розвиток керівних кадрів, високий професіоналізм та відданість справі тренери Валентина Бондаровська та Ольга Куриленко були нагорджені грамотами.  

Метою тренінгової програми було надати учасникам теоретичні та практичні знання і вміння  зі стратегічного командоутворення та відпрацювати їх на конкретних прикладах.

Тренери також ставили собі за мету на прикладі роботи конкретної тренінгової групи, що складалася з незнайомих між собою державних службовців різного фаху і працюючих на різних посадах, навіть за такий  короткий термін (6 годин), показати можливість об‘єднання в єдину команду, створення позитивної творчої атмосфери та формування налаштованості на  спільну роботу. Рівень засвоєння та сприйняття знань в такій атмосфері значно вищий та  ефективніший. Ми дали змогу учасникам тренінгу впевнитися в цьому на власному досвіді.  

Успішність будь-якої тренінгової програми значною мірою залежить від прийняття групою правил роботи. Якого б рівня освіченості  та досвіду не були учасники групи, прийняття правил саме для цієї групи та погодження їх з усіма учасниками, є важливою вправою-криголамом, що захистить в подальшому як тренерів, так і учасників  від конфліктних ситуацій та організаційних непорозумінь і забезпечить в подальшому  комфортну атмосферу, що сприятиме позитивній конструктивній роботі. (Пізніше, в одній із груп, при підведенні підсумків, учасники відмітять необхідність прийняття правил, як один із важливих моментів на першому етапі створення команди, посилаючись на досвід нашої групи). Серед  прийнятих правил можна відмітити такі як:

·         Цінувати час( як тренеру, так і учасникам дотримуватися регламенту).

·         Не критикувати (саме при обговоренні цього правила, учасники знайшли шляхи конструктивної роботи без критики, а саме: говорити від свого імені, посилатися на власний досвід, не оцінювати (кожна думка має право на існування).

·         Бути позитивними (демонструвати не лише добрий настрій та добре ставлення один до одного, але й конструктивний підхід до вирішення обговорюваних проблем – шукати рішення).

·         Поважати один одного, а саме: не перебивати, говорити коротко і по суті,  говорити по черзі.

·         В кожній групі погодили певний спосіб звертання уваги учасника на Правила, в разі їх порушення: відкриті долоні, слово «Правила», слово «Стоп».

Прийняті правила, в одній з груп, допомогли нейтралізувати  реального блокіратора - учасника, який намагався  перетягнути на себе увагу тренера, постійно намагався перебивати учасників та коментувати їх виступи і лише після кількох звертань до правил, змушений був відкорегувати свою поведінку. В кінці тренінгу він навіть відмітив, що він був приємно здивований, наскільки простіше було йому висловлювати свою думку, дотримуючись правил, ніж, за звичкою, порушуючи їх.  Обіцяв поділитися цим досвідом зі своїми співробітниками, членами своєї команди.

 В своїх очікуваннях від тренінгу  більшість учасників відмічали, що очікують не лише теоретичних знань, але й  можливості відпрацювати на тренінгу певні вміння, так, щоб вже завтра можна було  застосувати їх на практиці в реальній роботі. Було навіть побажання: менше візуальних презентацій, а більше практичних вправ! 

 Вже на початку тренінгу, вправа «Знайомство» допомогла учасникам зануритися в проблематику тренінгу, презентувавши своє бачення  поняття  «Команда». Учасники  називали своє ім‘я та малювали символ, який у них асоціюється зі словом «команда». Цікаво, що багато символів представляли команду, як коло, трикутник, фігури, об‘єднані в коло, до кожної з яких іде зв‘язок  з фігурою, що знаходиться в центрі, квітку з центром і пелюстками…Обговорення зображених символів, дало можливість учасникам уточнити, що саме ми вкладаємо в поняття команда, та як команда відрізняється  від просто групи людей.

Як створюється команда та  чи є особливості в підходах до її створення в залежності від завдань, що стоять перед нею? Які підходи найбільш ефективні для командоутворення в економіці, політиці, Держуправлінні? Які показники допомагають зрозуміти, що команда працює ефективно? Відповіді на ці та багато інших питань учасники намагалися знайти під час групової дискусії та роботи в малих групах. 

Інформація про етапи розвитку команди допомогла учасникам подивитися на свою  команду з точки зору динаміки її розвитку. Після міні лекції, учасники об‘єдналися в малі групи, щоб  конкретизувати завдання, які стоять перед керівником, лідером команди  на кожному з етапів її розвитку. Кожна група працювала з одним із етапів: орієнтація, розчарування, розвиток, позитивні результати. Чим і як можна підтримати команду на даному етапі, щоб люди не втратили ентузіазму  та не зійшли з дистанції раніше, ніж зможуть розкрити свої здібності та вміння, змогли самореалізуватися та принести користь державі? Чи залежать методи підтримки від того, в якому секторі державного управління працює команда?  Учасники мали змогу обговорити конкретні ситуації, зі свого власного досвіду, з якими вони стикалися на практиці, поділитися своїми найбільш успішними стратегіями, що вплинули формування команди та проаналізувати помилки з точки зору отриманих нових знань. 

Питання як мотивувати людей для успішної роботи, допомогти їм зберегти бачення мети діяльності, стратегії  та місії команди за повсякденною роботою – було важливим при визначенні мотиваторів та стабілізаторів, що мотивують людину  та допомагають їй почуватися задоволеною на робочому місці. Учасники відмічали, що керівник мусить  враховувати важливість розвитку індивідуальності кожного члена команди, розуміння ним своєї місії, приналежності до її реалізації,  можливості виявлення ініціативи та  наявність дільниці відповідальності кожного. Це важливо для керівника, так само, як і вміння бачити та відзначати подякою вклад кожного в загальну справу.  

Лідер, лідерські якості, розподіл та делегування повноважень - було темою рольової та ділової ігор,  в яких кожен з учасників мав змогу побувати в різних ролях . Своїми враженнями  учасники змогли поділитися в загальній дискусії про роль лідера в команді, які були узагальнені тренером в міні-лекції. «Лідер, Лідерський капітал. Лідерські якості».

Наступне індивідуальне завдання було продовженням цієї розмови. Як визначити свою роль в команді? Як  лідеру ефективно розподілити повноваження між членами команди? Індивідуальна робота з опитувальником за тестом Белбіна для ситуаційної діагностики ролей  - ефективний інструмент організації управління. Учасники відмітили в своїх відгуках важливість освоєння даного механізму та його практичну цінність для роботи. Важливо, що учасники змогли спробувати  протестувати себе і впевнилися, що тест таки працює.  За результатами тесту, мало хто з учасників отримав високі бали з креативного блоку - на жаль, як відмітили учасники, державна служба залишає мало місця для креативності. Але при обговоренні  пролунала слушна думка: а можливо це саме нагода подумати, як залишатися креативним і на держслужбі, можливо, свіжий, оригінальний погляд на події тут також  буде корисним?

Цікавою для учасників була рольова гра на стилі керівництва. Учасники на власному досвіді змогли спробувати ефективність різних стилів керівництва при виконанні одного й того ж завдання.

Наскільки важливо зберігати доброзичливий емоційний клімат в колективі? Як атмосфера у команді впливає на  ефективність роботи? Що робити, якщо в колективі з‘являються неврівноважені особистості чи маніпулятори? Що треба вміти і знати. щоб захистити себе від маніпулятивних дій маніпулятора та перейти до конструктивного спілкування? Представлення конструктивних механізмів захисту та механізмів конструктивного діалогу, відпрацювання цих механізмів  в парах, допомогло учасникам відчути  свої кордони та свої права, повірити в те, що вони справді є і їх можна захистити. І, головне, що при цьому виграє справа!  Звичайно, повноцінне оволодіння техніками захисту  та формування емоційної стійкості, потребує більше часу, ніж ми мали  в рамках тренінгу Але добре, що учасники, все ж, відчули свої можливості та повірили в них. Як відмічали учасники в своїх відгуках,  така практика була корисною не лише з професійного боку, а й для розуміння та вирішення особистісних проблем.

 Знайомство  з техніками генерування ідей ми  намагалися проводити  під час представлення майже всіх тем. Таким чином, учасники тренінгу в кінці заняття мали змогу відмітити,  узагальнити та порівняти  різні підходи, їх переваги та недоліки. 

Загалом, було приємно відмітити зацікавленість учасників, готовність до тренінгової роботи, відкритість та готовність до змін.  Зі свого боку, хочемо подякувати організаторам за  відмінну організацію та забезпечення проведення тренінгу, створення якнайкращих умов для ефективної роботи.

 З відгуків учасників:

 …Найголовніше в даному тренінгу – живе спілкування і системне подання матеріалу, можливість ззовні поглянути на свою роботу як керівника колективу.

 …Корисними є приклади, надані з власного досвіду тренера. Дуже динамічний тренінг.

 …Необхідно, корисно, цікаво.

 …Даний тренінг був дуже цікавим за рахунок теоретичних знань, підкріплених практичними  рольовими іграми та підведенням підсумків.

 …Дуже багато позитиву в тренінгу, систематизація знань.

 …Можливість проаналізувати свої власні проблеми.

 …Тренінг цікавий, спонукає до дій, змушує замислитися над деякими питаннями. 

…Зрозумів, що створення команди – є важливим питанням для стабільної та результативної роботи.

----------------------
В квітні 2014 с
тартує  третя програма безкоштовних курсів для жінок «Клуб праці»!

  Всеукраїнська громадська організація «РОЗРАДА» за підтримки Українського Жіночого Фонду оголошує  набір в другу групу безкоштовних курсів для жінок -  «Клуб праці»

До участі  запрошуються жінки,  які довгий час не можуть знайти роботу та перебувають в складних життєвих обставинах.

Мета  тренінгового курсу: 

   ·       надати жінкам психологічну підтримку, підняти їх самооцінку;
   ·      
допомогти  визначити свої сильні сторони;
   ·      
зрозуміти свої потреби, професійні вміння та навички, визначити «що я вмію і можу робити»;  
 
·       навчитися орієнтуватися на  сучасному ринку праці;
   ·      
відпрацювати  навички та вміння: читати оголошення, спілкуватися з роботодавцем по телефону, писати резюме і мотиваційні листи, проходити співбесіду

та   впевнено почуватися на сучасному ринку праці! 

Зустрічі відбуватимуться 2 рази на тиждень, з 10-00 до 14-30, всього 8 занять.

Заняття проходитимуть в інтерактивному режимі з використанням міні-лекцій, групових обговорень, роботи в парах, індивідуальної роботи, рольових ігр та елементів відеотренінгу. Психологічна робота допоможе учасницям підняти свою самооцінку, усвідомити свої можливості,  навчитися будувати та  захищати свої кордони. Конкретні домашні завдання наближатимуть учасниць до самореалізації та обраної роботи. 

По завершенню навчання  кожна учасниця отримає Сертифікат. 

Для участі в програмі ви можете зателефонувати  (044)289-71-32 або написати на rozrada@i.ua .

  ----------------------
 
Запрошуємо до участі в   групі підтримки для жінок!
 

        Група працює кожного вівторка до травня 2014. До участі запрошуються  жінки, які готові до роботи над собою та своїм    особистісним зростанням. Група відкрита. Заняття  направлені  на підвищення самооцінки, формування позитивного погляду на світ, прийняття себе, формування гармонійних стосунків з самою собою, близьким оточенням та світом, вміння цивілізовано протидіяти нападу та маніпуляції, розв‘язувати конфлікти та будувати партнерські стосунки як на професійному так і особистісному рівні.  

Більше інформації за тел.  (067)408-51-12

----------------------
Уважаемые родители и их дети!   
А так же гости Центра «РОЗРАДА»!

Приглашаем Ваших детей принять участие в открытой арт-терапевтической группе «Ladoшки»

Возраст участников: 5-10 лет.

Цель встреч:

        ·          Развитие творческого потенциала Вашего ребенка (придумывать, выдумывать, воплощать это в жизнь способами арт-терапии);
·         Развитие успешных коммуникативных навыков Вашего ребенка в группе сверстников и взрослого-ведущего;
·
        
Создание Вашим ребенком собственными руками поделки, которая будет полезна в быту и будет дополнительным поводом для гордости за Вашего ребенка;
·
        
Групповая коррекция негативного поведения Вашего ребенка (крики, обиды, истерики, агрессия, прочее);

Встречи планируется проводить 1 раз в неделю (день проведения пока уточняется).

Ведущая встреч:
Соломатина Мария
– психолог, гештальт-терапевт, арт-терапевт.
Контактные телефоны:
(095) 447-62-10 или (097) 555-03-
46

------------------------------------

Перші в 2014 році!  Безкоштовні курси для жінок «Клуб праці»!

Початок занять 3 лютого!

 Всеукраїнська громадська організація «РОЗРАДА» за підтримки Українського Жіночого Фонду оголошує  набір на  другу групу безкоштовних курсів для жінок -  «Клуб праці» .

 До участі  запрошуються жінки,  які довгий час не можуть знайти роботу та перебувають в складних життєвих обставинах.

Мета  тренінгового курсу:  

·         надати жінкам психологічну підтримку, підняти їх самооцінку, допомогти  визначити свої сильні сторони;

·         зрозуміти свої потреби, професійні вміння та навички, визначити «що я вмію і можу робити»;

·         навчитися орієнтуватися на  сучасному ринку праці;

·         відпрацювати  навички та вміння: читати оголошення, спілкуватися з роботодавцем по телефону, писати резюме і мотиваційні листи, проходити співбесіду

та   впевнено почуватися на сучасному ринку праці!

                    Зустрічі відбуватимуться 2 рази на тиждень, з 10-00 до 14-30, всього 8 занять.

Заняття проходитимуть в інтерактивному режимі з використанням міні-лекцій, групових обговорень, роботи в парах, індивідуальної роботи, рольових ігр та елементів відеотретінгу. Конкретні домашні завдання наближатимуть учасниць до самореалізації та обраної роботи. 
До проведення занять залучені психологи, фахівець по роботі з персоналом, юрист.
   По завершенню навчання  кожна учасниця отримає Сертифікат.
 Програма реалізується в Центрі «РОЗРАДА» вже більше 10 років. За цей час її випускницями стали  біля 500 жінок. Більше половини з них знайшли роботу, стали гармонійними особистостями, навчилися будувати та відстоювати свої кордони та говорити «Ні!» всім проявам насильства.

Початок занять 3 лютого 2014року.

Для участі в програмі ви можете зателефонувати  за  тел.(044)289-71- 32, або написати на rozrada@i.ua .

****

Всеукраїнська громадська організація «РОЗРАДА» оголошує про початок роботи групи підтримки для жінок жертв  насильства та жінок, які знаходяться в складних життєвих обставинах і які хочуть змінити своє життя на краще.

Участь в роботі групи безкоштовна. Проект реалізується за фінансової підтримки Українського Жіночого Фонду. 
Група працюватиме   1 раз на два тижні з 18-00 до 21-00.

Для участі в програмі ви можете зателефонувати
  за  тел.(044)289-71- 32, або написати на rozrada@i.ua .  

****

15-16 лютого 2014 року в Міжнародному гуманітарному  центрі «РОЗРАДА» відбудеться   2-денний психологічний тренінг «Чоловік і жінка. Як навчитися жити разом?»

Дискусії , обговорення, рольові ігри та індивідуальна робота допоможуть учасникам і учасницям познайомитися з:

·         розумінням того, що жінки і чоловіки рівні  але жінки і чоловіки  різні;

·         навчитися слухати і чути одне одного;

·         розуміти і поважати почуття іншої людини та способи їх вираження;

·         вивчити різні мови кохання ;

·         набути навичок  ефективного спілкування, побудови партнерських стосунків та вміння вирішувати конфлікти

·              спілкуватися без насильства та маніпуляції;

·         навчитися як побудувати свої кордони, не порушуючи кордонів іншої людини;

·         знайомитися і говорити про свої почуття та  ще багато чого іншого  важливого саме для Вас та для Вашої  (можливо що не знайденої ) половинки.

 Для участі в тренінгу ви можете зателефонувати  за  тел.(044)289-71- 32, або написати на rozrada@i.ua .

 ---------------------------------

Звіт про завершення  другої (лютий - березень, 2014) групової програми «Клуб праці» 

Завершилась  друга (лютий - березень, 2014) групова програма «Клуб праці»  для жінок, які довгий час не працюють і знаходяться в складних життєвих обставинах, що була реалізована в рамках виконання проекту, підтриманого Українським Жіночим Фондом. Всього в роботі групи взяли участь 16 жінок. Жінки, запрошені до участі в програмі, на відміну від учасниць першої групи, потребували не лише знайти роботу, а й допомоги у визначенні, якої саме роботи вони потребують.

Багато хто з них мали достатньо велику перерву в роботі через різні обставини, втратили свою професію та орієнтацію на ринку праці і готові були до професійних змін. Були жінки, які стикнулися з дискримінацією та  жорсткою експлуатацією на колишньому місці роботи і потребували психологічної підтримки та реабілітації.  Були жінки, які зазнали  насильства в сім‘ї і потребували підтримки у визначенні своїх сильних сторін, підвищенні самооцінки, віри в себе  та підтримки на шляху до економічної незалежності.

 Для всіх учасниць групи було надзвичайно важливим  структурованість занять,   прийняття та дотримання правил, позитивна налаштованість всіх учасниць,  відчуття команди, взаємодопомога як в пошуку роботи, так і в особистих стосунках. 

При підведенні підсумків, учасниці відмітили можливість відпрацювати конкретні навички, необхідні для пошуку роботи та індивідуальну направленість роботи тренерів на кожну учасницю.

***
Звіт про роботу  програми «Клуб праці» грудень, 2013

 Завершилася перша навчальна тренінгова програма  «Клуб праці» в рамках проекту2013-2014 років, підтриманого УЖФ, що реалізовувалася фахівцями ВГО РОЗРАДА з 9 грудня по 26 грудня 2013 року  .

До участі в програмі було залучено 17 жінок та ще 2 жінки знайшли роботу відразу після проведення первинного консультування.  На момент завершення програми всі учасниці визначилися з видом професійної діяльності, усвідомлюють свої потреби, орієнтуються на сучасному ринку праці, мають підготовлені мотиваційні листи, повне і коротке резюме.
   Відпрацювали в безпечній атмосфері навички спілкування з роботодавцем та проаналізували позитивний та негативний досвід пошуку роботи в реальному житті.  Кожна жінка має покроковий індивідуальний план на перший місяць після завершення занять  та індивідуальний план особистого професійного розвитку на рік.

3 учасниці успішно пройшли співбесіди з роботодавцями  і в січні місяці приступають до роботи. 

----------------------
9
грудня 2013!   Старт програми безкоштовних курсів для жінок «Клуб праці»!

  Всеукраїнська громадська організація «РОЗРАДА» за підтримки Українського Жіночого Фонду оголошує  набір в  групу безкоштовних курсів для жінок -  «Клуб праці»

 До участі  запрошуються жінки,  які довгий час не можуть знайти роботу та перебувають в складних життєвих обставинах.

        Мета  тренінгового  курсу:  
·
  надати жінкам психологічну підтримку, підняти їх самооцінку;
·
  допомогти  визначити свої сильні сторони;
·
  зрозуміти свої потреби, професійні вміння та навички, визначити «що я вмію і можу робити»;
·
  навчитися орієнтуватися на  сучасному ринку праці;
·
  відпрацювати  навички та вміння: читати оголошення, спілкуватися з роботодавцем по телефону, писати резюме і мотиваційні листи, проходити співбесіду

та   впевнено почуватися на сучасному ринку праці!

  Зустрічі відбуватимуться 3 рази на тиждень, з 9  по 23 грудня 2013 року, з 10-00 до 14-30, всього 8 занять.

Заняття проходитимуть в інтерактивному режимі з використанням міні-лекцій, групових обговорень, роботи в парах, індивідуальної роботи, рольових ігр та елементів відеотренінгу. Психологічна робота допоможе учасницям підняти свою самооцінку, усвідомити свої можливості,  навчитися будувати та  захищати свої кордони. Конкретні домашні завдання наближатимуть учасниць до самореалізації та обраної роботи. 

До проведення занять залучені психологи, фахівець по роботі з персоналом, юрист. 

По завершенню навчання  кожна учасниця отримає Сертифікат. 

Програма реалізується в Центрі «РОЗРАДА» вже більше 10 років. За цей час її випускницями стали  понад 500 жінок. Більше половини з них знайшли роботу, стали гармонійними особистостями, навчилися будувати та відстоювати свої кордони та говорити «Ні!» всім проявам насильства.

Для участі в програмі ви можете зателефонувати за тел.(044)2897132, або написати на
rozrada@i.ua .
                                                        ----------------------------------

5-6 Октября 2013 г. состоится тренинг
«Травмы развития. Как их избежать и как их преодолеть»

                       

Тренер  - профессор Дженей  Уайнхолд  США, автор книг «Освобождение от созависимости» и «Протизависимость. Бегство от близости»

Первый день тренинга посвящен психологическим технологиям воспитания детей, свободных от психологических моделей созависимости и противозависимости. Тренинг предназначен для родителей, будущих родителей и психологов.

Второй день тренинга посвящен динамике переживания подростками повторного формирования созависимых и проивозависимых моделей поведения  и формам работы с родителями подростков.

Будут также рассмотрены психологические технологии работы с детьми- жертвами сексуального насилия.

 Программа тренинга

 День Первый. Профилактика и исцеление травмы развития

В основе программы -  модель развития  Берри и Дженей Уайнхолд. Будут рассмотрены  травмы отношений в семье.

Будет показано,  как травма отношений влияет на то, каким образом родители заботятся о своих детях  и как неосознанно передают  им свои незавершенные детские травмы.

Тренинг предназначен как для родителей, так и для специалистов, и будет поощрять диалог между этими двумя группами в рамках интерактивной структуры  работы..

Тренинг будет проходить в интерактивной форме. Лекции будут совмещены с активным взаимодействием участников.

Это позволит решить следующие проблемы:
 1  Как определить  модели поведения детей и структуру  их личности.
 2  Как родительская модель поведения влияет на структуру личности детей.
Как психолог может/должен общаться с такими родителями.

 3  Как родители могут поддержать детей в их работе с психологами.

 
 4  Как родители могут изменить свои отношения с ребенком.

       День Второй. Эволюционный подход к  работе  с подростками. Исцеление травмы инцеста

Программа этого тренинга  основана на   модели развития Берри и Дженей Уайнхолд. Тренинг предназначен для профессиональной аудитории.

В возрасте между 12 и 16 существует «окно развития», в котором проблемы созависимости и противозависимости  повторяются и  становятся  более доступными для исцеления. Основное внимание данного тренинга  будет сосредоточено  на том, как нерешенные травмы развития  первых пяти лет жизни повторяются  в подростковом возрасте. 

В первой  части  данного тренинга  будут даны практические подходы по работе с бунтом подростков, протестным и вызывающим поведением, таким образом, чтобы помочь им продвигаться в направлении здоровых взрослых отношений.

Послеобеденная часть семинара будет сосредоточена на работе с жертвами инцеста.

Будут рассмотрены  такие инцест-зависимые проблемы  как травма предательства, сексуальный vs эмоциональный инцест, травма привязанности, родительствование детей и феномен, известный как Стокгольмский синдром. Будет рассмотрено также то, как структуры дисфункциональной семьи  могут поддерживать и поощрять инцест. 

-------------------------------

В рамках проекту «Свобода від насильства: розширення прав та можливостей дівчат і жінок у складних життєвих обставинах» за підтримки МБФ «Українська Фундація громадського здоровя» (УФГЗ) було проведено навчання тренерів з питань попередження насильства щодо жінок, яке відбувалося в два етапи: 17-19 квітня та 5-7 червня 2013 р. Учасниками були представники Міністерства соціальної політики, Міністерства внутрішніх справ, соціальних служб, громадських організацій та медичних установ. 

Навчання для тренерів провели експерти, які брали участь у розробці Програми:

·       Бондаровська В.М., кандидат психологічних наук, президент Всеукраїнської громадської організації «Розрада»;

·       Журавель Т.В., кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри соціальної педагогіки та корекційної освіти ІПСП Київського університету імені Бориса Грінченка, Голова виконкому Всеукраїнського громадського центру «Волонтер»;

·       Куриленко О.Я., головний тренер Всеукраїнської громадської організації «Розрада»;

·       Гуцаленко Т.В., тренер Всеукраїнської громадської організації «Розрада»;  

·       Федорова О.А., лікар, судово-медичний експерт, асистент кафедри судово-медичної експертизи НМУ ім. О.О.Богомольця;

·       Булах Л.В., магістр управління у соціальній сфері, сертифікований тренер з соціальної роботи з ВІЛ-позитивними дітьми, виконавчий директор Київського міського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» 

--------------------------

29  травня 2013 року відбувся  тренінг «Психологічна корекція домашніх агресорів» для представників регіонів України. Тренінг був проведений під егідою Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в рамках проекту ПРООН «Демократизація і   права людини в Україні».

Тренінг проводили фахівці Центру «РОЗРАДА» кандидат психологічних наук Валентина Бондаровська та Ольга Куриленко.

Тренінг відкрили Представник Уповноваженого –Начальник управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина і експерт з гендерних питань ПРООН Лариса Кобелянська.

На тренінгу було представлено розроблену в рамках Проекту фонду «Право на здоров‘я»  програму корекційної роботи з особами, які вчинили насильство». Зокрема був представлений розроблений Валентиною Бондаровською психологічний портрет кривдника. Також учасники отримали матеріали щодо діагностики психоемоційного стану кривдника та причин його агресивної поведінки, індивідуальної колекційної роботи з кривдниками (автор – Тетяна Кульбачка, центр «РОЗРАДА»),  групової колекційної роботи з кривдниками (автори – Ольга Куриленко, Ігор Скоморовський, Центр «РОЗРАДА»).

Учасники отримали роздаткові матеріали, які містили Програму, а також нові підходи до оцінки стану особи та оцінки ефективності психологічної допомоги.

Учасники тренінгу висловлювали велику вдячність організаторам тренінгу та тренерам і відмічали, що отримані знання і навички – це, те, що їм реально необхідно у роботі з кризовими сім‘ями і особами, які вчиняють насильство в сім‘ї.

--------------------------

5 квітня 2013!
Безкоштовні курси для жінок «Клуб праці»!
 

Всеукраїнська громадська організація «РОЗРАДА» за підтримки Українського Жіночого Фонду оголошує  набір на другу групу безкоштовних курсів для жінок -  «Клуб праці»  

До участі  запрошуються жінки,  які довгий час не можуть знайти роботу та перебувають в складних життєвих умовах. 

Мета  тренінгового курсу:  
·         надати жінкам психологічну підтримку, підняти їх самооцінку, допомогти  визначити свої сильні сторони;
·        
зрозуміти свої потреби, професійні вміння та навички, визначити «що я вмію і можу робити»;
·        
навчитися орієнтуватися на  сучасному ринку праці;
·        
відпрацювати  навички та вміння: читати оголошення, спілкуватися з роботодавцем по телефону, писати резюме і мотиваційні листи, проходити співбесіду та 
впевнено почуватися на сучасному ринку праці!
 

Початок занять 5 квітня 2013 року.  Зустрічі відбуватимуться 3 рази на тиждень, з 10-00 до 14-30, всього 8 занять.

Заняття проходитимуть в інтерактивному режимі з використанням міні-лекцій, групових обговорень, роботи в парах, індивідуальної роботи, рольових ігр та елементів відеотретінгу. Конкретні домашні завдання наближатимуть учасниць до самореалізації та обраної роботи. 

До проведення занять залучені психологи, фахівець по роботі з персоналом, юрист. 

По завершенню навчання  кожна учасниця отримає Сертифікат. 

Програма реалізується в Центрі «РОЗРАДА» вже більше 10 років. За цей час її випускницями стали  біля 500 жінок. Більше половини з них знайшли роботу, стали гармонійними особистостями, навчилися будувати та відстоювати свої кордони та говорити «Ні!» всім проявам насильства.  

Для участі в програмі ви можете зателефонувати за тел.(044)2897132, або написати на rozrada@i.ua .

-----------------------------

Завершено першу навчальну програму  "Клуб праці", реалізовану за підтримки Українського жіночого фонду  в період  29 січня - 21 лютого 2013. 

            Всього до ВГО РОЗРАДА  за психологічною підтримкою та допомогою в працевлаштуванні звернулося понад 50 жінок. 17 з них стали учасницями першої навчальної програми «Клуб праці».  Жінки, які виразили зацікавлення даною програмою і бажання прийняти у ній участь, пройшли первинні консультації. Під час цих зустрічей жінки познайомилися із структурою програми, її основним змістом та  особливостями тренінгової роботи. Крім цього, і тренерка програми познайомилася із учасницями та їх особистими історіями та психологічними проблемами, що дало змогу максимально ефективно і безпечно організувати подальшу роботу групи та запропонувати їм, в разі необхідності, індивідуальну психологічну роботу чи перенаправити їх до інших фахівців.     

Починаючи з  першого заняття, учасниці налаштувалися на позитивну робочу атмосферу, проаналізували свої успіхи та поразки на шляху пошуку роботи. Крім того, вони визначили внутрішні та зовнішні причини, що заважають їм працевлаштуватися та знайшли можливі варіанти їх подолання.  Жінки визначили шляхи пошуку роботи та познайомилися з найбільш ефективними сучасними інтернет ресурсами

Важливим було те, що після кожного заняття жінки отримували домашні завдання, виконання яких допомагало їм реалізувати безпосередньо в житті, отримані на заняттях знання та навички, направлені на пошуки роботи. Жінки вчилися читати та аналізувати оголошення, спілкувалися з роботодавцем і на наступних заняттях мали змогу проаналізувати свої  прорахунки та успіхи в групі  разом з іншими учасницями та  тренером.

Налагодження позитивної атмосфери допомогло учасницям знову повірити в свої сили, навчитися допомагати одна одній та підтримувати в пошуках роботи.

            Результатом  програми є те, що   жінки зайняли активну позицію в пошуку роботи,  мають підготовлені Резюме, мотиваційні листи, визначили свої можливості та пріоритети, орієнтуються на сучасному ринку праці та вміють спілкуватися з роботодавцем, використовують ефективні методи пошуку роботи через Інтернет.

Всі 17 учасниць пройшли всі заняття та отримали Сертифікат участі. На момент завершення програми 2 жінки працевлаштувалися, 6 жінок безпосередньо ведуть перемовини  з роботодавцем. У кожної є Індивідуальний 12-місячний план розвитку та змін свого життя на краще. 
 

З відгуків учасниць: 

Тетяна Запольська « ...У клубі панує приємна гостинна атмосфера. Викладання проводиться на високому професійному рівні. Дуже інформативний роздатковий матеріал.  Набуті під час навчання вміння та навички я вже практично застосувала, допомагаючи у пошуку роботи  дітям-студентам та своїм знайомим...» 

Леся Костенко «Дякую за відкритість, простоту, за навчальні ігри. Дякую, що допомогли мені відкрити себе, використати свої організаторські  навички, подолати страхи, проявити ініціативність. Завдяки програмі «Клуб праці»,  я зрозуміла як правильно складати  резюме, мотиваційний лист, правильність проходження інтерв‘ю; знайшла свій напрямок. Зовсім скоро Ви почуєте мене на радіо як «креативного диктора». Дякую, що навчання було безкоштовне. Завдяки «Клубу праці» я знайшла нових друзів» 

Тетяна Ковальчук: «Внутри меня зарядилась батарейка. Я ожила! Я готова горы свернуть. Я знаю, что я могу и хочу. Я - ЛИЧНОСТЬ!» 

Олена Гайструк: «Чудовий, цікавий дуже корисний  і дієвий тренінг. Конкретні рекомендації, чіткі схеми резюме. Висвітлення помилок найпоширеніших. Хотілось подальшого розвитку в рамках вашого клубу!» 

Інна Охрімець: «Тренінг на вищому професійному рівні. який змушує людину рухатися вперед»

Оксана Дейнека: «Эта программа помогла разобраться в себе и подсказала как свои «-» превратить в «+»». 

Катерина Сидоренко: «Дякую за доброзичливість, щирість, позитивну атмосферу. Я повірила в свої сили. Кожен день буду робити кроки, які наблизять мене до цілі і в один прекрасний день ціль буде реалізована».

-----------------
20-22 листопада та 4-6 грудня
в рамках проекту «Свобода від насильства: розширення прав та можливостей дівчат і жінок у складних життєвих обставинах» (МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» (УФГЗ) та Представництво міжнародної організації «Право на здоров’я» (HealthRight International) в Україні) та у співпраці з Міністерством соціальної політики України було організоване навчання з питань попередження насильства для представників районних та міських центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 17 регіонів України. Навчання проводили тренери Міжнародного гуманітарного центру «Розрада», експерти проекту «Свобода від насильства»:

·  Бондаровська Валентина Матвіївна, кандидат психологічних наук, директор Всеукраїнської громадської організації «Розрада»

·  Куриленко Ольга Яківна, головний тренер Всеукраїнської громадської організації «Розрада»

·  Гуцаленко Тетяна Віталіївна, психолог, тренер Всеукраїнської громадської організації «Розрада»

 

В рамках проведених тренінгів учасники мали змогу подивитися із різних точок зору на проблему насильства в сімї, познайомитися із психологічними особливостями особи, яка пережила насильство, та особи, яка вчиняє насильство, розглянути методики індивідуальної та групової роботи із ними, знайти шляхи використання закордонних практик у реалізації різноманітних корекційних програм з попередження домашнього насильства, а також визначити коло відповідних організацій, які залучені до вирішення ситуації насильства, їх можливості та обмеження як на етапі виявлення, так і на подальших етапах надання допомоги.  Значна увага протягом всього тренінгу приділялася позитивному досвіду кожного з учасників та тих організацій, які вони представляють, у подолання наслідків домашнього насильства. 

---------------------------
В рамках проекту «Свобода від насильства: розширення прав та можливостей дівчат і жінок у складних життєвих обставинах»
, який впроваджується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» та організацією «Право на здоров’я» в Україні за підтримки Агенції з гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (
UN WOMEN) 23-26 жовтня 2012 року був проведений тренінг для спеціалістів щодо запровадження програми для дівчат (14-18 років) та жінок, які пережили насильство, або належать до групи ризику.

У розробці та реалізації даної тренінгової програми прийняли участь фахівці ВГО «Розрада». В якості тренерів виступили:

·       Валентина Бондаровська – кандидат психологічних наук, директор ВГО «Розрада»;

·       Ольга Куриленко – головний тренер ВГО «Розрада»;

·       Тетяна Гуцаленко – практичний психолог, тренер ВГО «Розрада»;

·       Ольга Возіянова – головний дитячий психолог ВГО «Розрада»;

·       Ірина Никонова - психолог вищої категорії.

На тренінгу була представлена пілотна версія програми для жінок та дівчат, які пережили насильство або належать до групи ризику. Програма створена із врахуванням вікових особливостей її учасниць та складається із двох частин, у яких детально описані особливості індивідуальної роботи із дівчатами, віком від 14 до 18 років та особливості індивідуальної та групової роботи із жінками.

 

 

Під час проведення даного тренінгу учасники мали змогу познайомитися із основними засадами створення даної програми, її структурою та змістовним наповненням, відпрацювати на практиці запропоновані вправи і обговорити їх ефективність. Крім цього, значна увагу на тренінгу була приділена визначенню психологічного портрету жінки та дівчини, які пережили насильство, та формуванню навичок, необхідних для ефективної індивідуальної та групової роботи із ними.

 У тренінгу взяли участь працівники організацій, які в м. Києві надають послуги дівчатам та жінкам, які пережили насильство (представники Київського міського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», центру допомоги дівчатам та молодим жінкам у складних життєвих обставинах «Право на здоров’я», центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Шевченківського та Подільського р-нів у м. Києві, центру у справах сім’ї та жінок Деснянського р-ну, Київського міського центру сім’ї «Родинний дім»).

Детальнішу інформацію ви зможете знайти на сайті організації «Право на здоров’я»: http://www.healthright.org.ua/node/225

 

                          --------------------------------

В рамках проекту «Свобода від насильства: розширення прав та можливостей дівчат і жінок у складних життєвих обставинах», який впроваджується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» та організацією «Право на здоров’я» в Україні за підтримки Агенції з гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (UN WOMEN) 24-28 вересня 2012 року був проведений тренінг для спеціалістів, які працюють у сфері попередження насильства, щодо запровадження корекційної програми для чоловіків, які вчиняють насильство або належать до групи ризику.

Тренінг проводили експерти, котрі були залучені до розробки програми, та фахівці, які працюють з чоловіками, які вчиняють насильство або належать до групи ризику. Окремі блоки розробленої тренінгової програми були проведені фахівцями ВГО «Розрада»: 

·       Валентина Бондаровська – кандидат психологічних наук, директор ВГО «Розрада»;

·       Ольга Куриленко – головний тренер ВГО «Розрада»;

·       Тетяна Гуцаленко – практичний психолог, тренер ВГО «Розрада». 

На тренінгу учасники мали змогу познайомитися із пілотною версією програми  для чоловіків, які вчиняють насильство. У розробленій програмі детально висвітлені  особливості проведення індивідуальної та групової роботи із даною цільовою категорією, запропоновані окремі сесії для проведення індивідуальної роботи та комплексна тренінгова програма.

У тренінгу взяли участь працівники організацій, які в м. Києві надають послуги дівчатам та жінкам, які пережили насильство (представники Київського міського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», центру допомоги дівчатам та молодим жінкам у складних життєвих обставинах «Право на здоров’я», центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Шевченківського та Подільського р-нів у м. Києві, центру у справах сім’ї та жінок Деснянського р-ну, Київського міського центру сім’ї «Родинний дім»).

 

 


Дета
  Детальнішу інформацію ви зможете знайти на сайті організації «Право на здоров’я»: http://www.healthright.org.ua/2012-10-02

 

                                      ----------------------------------------
В рамках благодійного проекту МБФ «Лікар.інфонд» «Розумна благодійність» фахівцями Всеукраїнської громадської організації «РОЗРАДА» із метою сприяння адаптації підлітків, що виховуються без батьків, до зовнішнього середовища після випуску з навчально-виховного закладу була проведена серія інтерактивних занять для дітей з дитячих будинків.

Тематика тренінгових занять охоплювала наступні теми: мистецтво ефективного спілкування, формування лідерських навичок і вміння працювати в команді,основи профорієнтації та підготовку до сімейного життя.

Діти, приймаючи участь у груповій роботі мали змогу здобути досвід ефективного спілкування, коли можна виражати та доносити власну думку, не ображаючи іншого, слухати, чути та розуміти один одного. Граючи, вони відтворювали реальні ситуації взаємодії, знайомилися більше із собою та групою, отримували нові знання та враження.

 В кожному дитячому будинку було проведено по два тренінгових заняття: із молодшими та старшими підлітками. Тематики занять залежали від вибору адміністрації кожного із закладів.

Тренери:

Гуцаленко Тетяна Віталіївна
Куриленко Ольга Яківна
Садовенко Оксана Ігорівна

 Проведені заходи:

 1.             В районному дитячому будинку «Рідний дім» Золочівського району Львівської області 17.05.2012 були проведені два тренінгові заняття на тему: «Мистецтво ефективного спілкування. Основи лідерства».  Діти 12-13, 14-16 років.


7-8.06.2012 відбулася друга зустріч із дітьми,
під час якої тренерами було продовжено тренінгову роботу із дітьми. Були проведені чотири тренінгові заняття:

-  для групи дітей 12-14 років - «Командна робота: навички роботи в групі», «Групова робота: виготовлюємо мобіль»


  -  для дітей 15-16 років - «Командна робота: навички роботи в групі» та «Групова робота: пізнаємо світ через мистецтво».

---------------------------

1.     В Золочівському дитячому будинку змішаного типу Харківської області відбулися по дві зустрічі із кожного групою дітей:

-  28.03.2012 – «Ефективна комунікація. Мистецтво розв’язування конфліктів» (молодші підлітки), «Основи профорієнтації. Ринок праці. Спілкування із роботодавцем» (старші підлітки)

-   11.05.2012 – «Мистецтво ефективного спілкування. Підготовка до сімейного життя» (старші підлітки), «Мистецтво ефективного спілкування. Основи лідерства» (молодші підлітки).


3.
   
В Дніпропетровському районному дитячому будинку «Сім’я» 17.04.2012 були проведені два тренінгові заняття «Основи профорієнтації. Ринок праці. Спілкування із роботодавцем».


4.  
В Добровеличківській ЗОШ-інтернаті I-III ст. Кіровоградської області 07.04.2012 для двох груп дітей були проведені тренінгові заняття на тему: «Мистецтво ефективного спілкування. Формування лідерських навичок та вміння працювати в команді». Крім цього, додатково проведена інтерактивна лекція «Мистецтво як один із чинників формування гармонійної особистості: про мистецтво - дітям» дозволила дітям доторкнутися до справжнього мистецтва і відкрити в собі нові здібності та таланти.

Більш детально ознайомитися із проведеними тренінгами ви можете на сайті http://www.likarinfund.org

---------------------------

11 травня 2012 року в рамках проекту «Створимо безпечне середовище для адаптації та інтеграції дітей-біженців» за підтримки Данської ради у справах біженців відбувся майстер-клас для шкільних психологів з передачі корекційних методик роботи на тему: «Створимо безпечне середовище для навчання та адаптації дітей-біженців»

В майстер-класі прийняли участь 14 психологів зі шкіл Деснянського району. Кожен з них мав змогу на практиці познайомитися із розробленою фахівцями нашого центру тренінговою програмою для молодших школярів по підвищенню рівня їх толерантності, обмінятися професійним досвідом із колегами та здобути необхідні знання для роботи із дітьми-біженцями та дітьми-вимушеними мігрантами. 

У своїх відгуках учасниці відзначили професійність тренерів, універсальність та необхідність запропонованого матеріалу, доброзичливу атмосферу.

 

-------------------

7 травня 2012 року в рамках проекту «Створимо безпечне середовище для адаптації та інтеграції дітей-біженців» за підтримки Данської ради у справах біженців відбувся майстер-клас на тему: «Залучення дітей-біженців до культурологічного простору України»  для вчителів ЗОШ N7 м. Білої Церкви.

Учасниками майстер-класу були вчителі молодших класів, класні керівники, вчителі малювання та трудового виховання, завучі з виховної та позакласної роботи, вчителі продовженого дня.

Вчителям були представлені методологічні підходи використання інтерактивних технологій в роботі з класами, в яких навчаються діти-біженці та можливості використання інтерактивних підходів в позакласній роботі; особливості полікультурного навчання; приклади розробок інтерактивних занять; підхід до розгляду культурологічних особливостей та відмінностей, що виходять з культурного та історичного розвитку країн  - України та рідної країни дитини біженця.

Вчителі мали змогу  відпрацювати вправи, стати безпосередніми учасниками виконання вправ та зрозуміти особливості інтерактивного підходу та методику їх проведення та обговорення.  Для багатьох з учителів це було новою інформацією. Безпосередньо на майстер-класі вони мали змогу впевнитися в дієвості такого підходу, визначити особливості вікового сприйняття дітьми інформації та особливості роботи з такими дітьми в інтерактивній формі.

-------------------

25-27 квiтня 2012 в рамках проекту «Створимо безпечне середовище для адаптації та інтеграції дітей-біженців» за підтримки Данської ради у справах біженців був проведений триденний тренінг для змішаної групи дітей (дітей-біженців та дітей-громадян України) з підвищення рівня толерантності їх спілкування.

Тренінг відбувся на базі загальноосвітньої школи № 7 м . Біла Церква за повного сприяння адміністрації школи. В тренінгу прийняли участь 16 учнів 9-10 класів, серед яких були діти-біженці, діти-іноземці та діти-громадяни України.

Метою даного тренінгу було підвищення рівня толерантності спілкування його учасників. В процесі тренінгу діти мали змогу ближче познайомитися власне із поняттям «толерантність» та прийняти участь у вправах, які дозволяють здобути відповідні навички для того, щоб поводитися більш толерантно як спілкуючись із однолітками, так і у повсякденному житті.

Під час отримання зворотного зв’язку після трьох днів тренінгу діти особливо відзначили сприятливу атмосферу, доступність наданого матеріалу та сказали, що в майбутньому будуть намагатися використовувати всі знання та враховувати отриманий на тренінгу досвід толерантності

-------------------

3 квітня 2012 року в рамках проекту «Створимо безпечне середовище для адаптації та інтеграції дітей-біженців» за підтримки Данської ради у справах біженців був проведений майстер-клас на тему: «Методика виявлення та подолання психологічних труднощів у навчанні дітей-біженців».

Участь у даному майстер-класі прийняли вчителі та психологи  загальноосвітніх шкіл м. Києва, в яких навчаються діти - біженці. В процесі роботи майстер-класу були розглянуті  фактори, які впливають на труднощі у навчанні цих дітей та представлені основні методики та підходи до їх подолання:

-   міграційна педагогіка;

-   полікультурність;

-   психологічні засади співпраці вчителів, психологів та батьків;

-   особливості формування атмосфери позитивності та толерантності.

Під час майстер-класу учасники мали змогу відпрацювати методики роботи з дітьми, познайомитися  із елементами створення позитивної та толерантної атмосфери в класі, де навчаються діти-біженці, та на конкретних прикладах визначити можливості співпраці психолога та вчителя. 

Після проведення майстер-класу учасники особливо відзначили професійність тренерів, корисність наданої їм інформації, доступність форми її подачі та доброзичливу атмосферу. 

-------------------

23 березня 2012 р. у Київському міському центрі роботи з жінками при підтримці Посольства Іспанії в Україні відбувся круглий стіл на тему: Жінки в Україні: виклики та перспективи».

В роботі круглого столу прийняли участь і виступили посол Іспанії в Україні пан Хосе Родрігес Мояно, посол Аргентини в Україні пані Ліла Ролдан Васкес де Муан, координатор секторів охорони здоров‘я та соціального захисту Делегації Європейського Союзу в Україні п. Сергій Полюк, заступниця директораДепартаменту сімейної політики Міністерства соціальної політики України п.Тетяна Іваненко, директор департаменту соціальної допомоги НДО «Ла Страда» п. Катерина Черепаха, експерт з питань гендерної рівності і режисер кіно пані Беатріс Родригес, директор Київського міського центру роботи з жінками п.Віра Міленко.

В роботі круглого столу прийняло участь понад 30 представників громадських організацій та державних установ, які працюють в напрямку встановлення в Україні гендерної рівності та попередження гендерного насильства. В роботі круглого столу взяла участь президент ВГО «РОЗРАДА» п. Валентина Бондаровська.

Особливу увагу учасників круглого столу привернула інформація про стан гендерної рівності і подолання наслідків гендерного насильства в Іспанії. Так, пані Беатріс Родригес розповіла, що в Іспанії існує дієва система перенаправлення і взаємодії  всіх структур, задіяних в системі подолання гендерного насильства. Насильство визнане кримінальним злочином, Існує Протокол співробітництва між вказаними структурами, у відповідності з яким як тільки поступає скарга на насильство в будь-яку з вказаних організацій, в той же час ця скарга стає відомою у суді. Суд невідкладно виносить рішення про захист жертви насильства. З цього моменту кривдник не може наближатися до жертви. Існує, навіть, браслет, який носить кривдник і по якому є можливим відстежувати, де знаходиться кривдник. Номер телефону, по якому телефонують, є дуже простим – 016.

Міністерство культури  Іспанії сприяло створенню фільмів,  які допомагають у боротьбі за гендерну рівність. ЗМІ теж приділяють увагу цій проблемі. 

-------------------

6 березня 2012 року відбувся заключний захід проекту «Захист прав дитини в ситуації розлучення» - круглий стіл на тему:  «Захист прав дитини в ситуації розлучення батьків.  Підсумки виконання Проекту».

До участі в роботі Круглого столу були запрошені фахівці пілотних регіонів, які приймали участь в заходах по його реалізації, керівники міських служб м. Києва, представники державних та недержавних організацій.

Програма Круглого столу передбачала:

1.   Інформаційне повідомлення щодо проведених заходів в рамках виконання Проекту та отриманих результатів.

2.   Презентація результатів проведення фокус-груп в пілотних регіонах.

3.   Презентація проведення тренінгових програм на тему: «Захист прав дитини в ситуації розлучення».

4.   Презентація проведення майстер-класів на тему: «Особливості проведення дослідження психоемоційного стану дитини та дитячо-батьківських відносин в ситуації конфліктного розлучення батьків».

5.   Формулювання пропозицій та  доповнень до Законодавства України. 

6.   Презентація інформаційних матеріалів, пам‘яток та буклетів, виданих в рамках Проекту

7.   Підведення підсумків. Завершення роботи круглого столу.

При підведенні підсумків тренінгових програм та майстер-класів безпосередні учасники програм поділилися своїми враженнями та результатами застосування отриманих на тренінгах та майстер-класах знань на практиці.

Всі учасники Круглого столу зійшлися на думці про важливість роботи, направленої на попередження розлучень в сім‘ях, підготовку молодих людей до сімейного життя, формування у них відповідального ставлення до долі своїх дітей. 

----------------------

22-23 лютого 2012 року у місті Києві та 29 лютого - 1 березня 2012 року – в місті Вінниця в рамках проекту «Захист прав дитини в ситуації розлучення» було проведено два майстер-класи для практичних психологів на тему: «Особливості проведення дослідження психоемоційного стану дитини та дитячо-батьківських відносин в ситуації конфліктного розлучення батьків».

На майстер-класі були представлені розроблені фахівцями центру структурні документи, а саме: вимоги до фахівця, який буде проводити дослідження; договором, який ми пропонуємо заключати із обома батьками; структурою проведення дослідження та формою висновку фахівця-психолога, а також переліком методик, які ми вважаємо за доцільне використовувати для діагностики психоемоційного стану дитини та особливостей її міжособистісних відносин в сім‘ї. Крім цього, учасникам був наданий ефективний та надійний інструмент для діагностики особливостей дитячо-батьківських відносин, який дозволяє виявити не лише тип прив’язаності між дитиною та кожним з батьків, але й визначає ту сферу цих відносин, яка потребує корекції.

Після майстер-класу кожен з учасників отримав диск зі всіма інформаційними матеріалами та видання фахівців ВГО «Розрада», які були розроблені та надруковані в рамках проекту «Захист прав дитини в ситуації розлучення».

 

У майстер-класі, який проходив в  м. Києві, прийняли участь 29 осіб, серед яких були: психологи районних соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, досвідчені шкільні психологи, яким доводилося писати психолого-педагогічні характеристики про дитину, батьки якої розводилися, та  психологи дитячих садків.

По результатам проведення майстер класу учасниці особливо відзначили професійність тренерів, важливість, актуальність та корисність розробленої методики дослідження, структурованість наданого матеріалу та доступність його представлення, гармонійне поєднання теоретичного матеріалу із практичними вправами.

 

З відгуків учасників:

«...Тема майстер-класу актуальна і потрібна. А її висвітлення – структуроване, методично забезпечене і майстерно доведене. Залишилося відчуття повного задоволення потреби спеціаліста. Участь у виконанні запропонованих вправ дала матеріал для самоаналізу...»

«...Інформативно, корисно, цікаво, вчасно, професійно, компетентно, динамічно, толерантно, активно, легко. Дякую за щирість, бажання вберегти колег від суворих позовів і за ваше власне захоплення своєю справою...»

«...Велике дякую за: 1) кратку систематизовану, структуровану робочу  інформацію; 2) за максимально безпечну роботу; 3) за безоціночне відношення до учасників; 4) за високий рівень професіоналізму...»

«...Отримала багато корисної інформації для своєї роботи. Особлива подяка за презентацію методик, які допоможуть у подальшій роботі. Від майстер-класу отримала масу задоволення та емоційного піднесення – готова до активної роботи!..»


У ма У майстер-класі, який проходив в м. Вінниця, прийняли участь 21 учасник, серед яких були психологи з системи освіти та представники районних соціальних служб, які безпосередньо залучені до проблеми забезпечення найкращих інтересів дитини та дотримання її прав.

  

З відгуків учасників:

 

«...Вдячна за презентацію методики психологічних досліджень, які дають змогу об’єктивно розібратись у сімейних взаємовідносинах та обрати правильне рішення при розв’язанні сімейних спорів...»

«...Майстер-клас було проведено на високому рівні. Інформація подана структуровано та цікаво. Заняття принесли нові знання, досвід та позитивні емоції...»

«...Дякую за чудовий майстер-клас! Дуже сподобалася форма роботи. Особливо те, що була можливість не просто ознайомитися із новою методикою, а й відчути як вона працює, усвідомити певні аспекти...»

«...Дякую організаторам за якісно підготовлений майстер-клас. За професійність тренерів,, зручні та доцільні роздаткові матеріали...»

-------------------

27 грудня 2011 року в рамках проекту «Створимо безпечне середовище для адаптації та інтеграції дітей-біженців» за підтримки Данської ради у справах біженців була проведена фокус-група на тему: «Аналіз наявної ситуації щодо становища дітей-біженців та їх сімей в Україні у соціально-психологічному контексті».

До участі в роботі фокус-групи були запрошені експерти, представники державних і недержавних організацій м. Києва, вчителі та фахівці, які безпосередньо працюють із дітьми-біженцями та їх сім’ями. Всього в роботі фокус-групи прийняли участь 19 осіб.

В результаті роботи фокус-групи були отримані матеріали, аналіз яких дозволив проаналізувати соціально-психологічні потреби дітей-біженців; труднощі їх входження в культурологічний простір; вікові та індивідуальні особливості адаптації дітей. Вся ця інформація буде врахована при подальшій розробці та реалізації методик роботи з дітьми-біженцями в рамках Проекту, направлених на створення безпечного середовища для адаптації і навчання дітей.

-------------------

7-9 грудня 2011 р. у м. Вінниця відбувся триденний тренінг на тему: «Захист прав дитини в ситуації розлучення: основні проблеми і шляхи їх розв‘язання».  Тренери: канд.. психол наук Валентина Бондаровська, Ольга Куриленко, Тетяна Гуцаленко. Учасники тренінгу: адвокати, які працюють в галузі сімейного права; представники:  служб в справах дітей, соціальних служб в справах сім‘ї, дітей і молоді; обласного управління в справах сім‘ї, молоді і спорту ; органів опіки і піклування; районної  соціальної служби Вінницького району; начальник центру практичної психології Калинівського району, шкільні психологи.

Програма тренінгу передбачала розгляд таких питань, як : мінімізація травматичного впливу на дитину ситуації розлучення батьків,  визначення поняття «найкращі інтереси дитини» та їх урахування при розгляді долі дитини, спільний план виховання дитини і його місце у процедурі розлучення батьків, спостереження психолога  за поведінкою дитини, оцінка психо-емоційного стану дитини і її батьків, як інструмент урегулювання додержання найкращих інтересів дитини. Учасники тренінгу мали можливість переглянути відео-лекцію професора З.В.Ромовської щодо Сімейного кодексу України  і обговорити проблеми застосування норм Сімейного кодексу у ситуації  розлучення батьків дитини.

Тренінг пройшов у напруженій спільній роботі тренерів і учасників. Деякі цитати з відгуків учасників: «Потрібна інформація. Актуальні теми. Практичний досвід». «Спасибо огромное! Удалось посмотреть по-новому на проблему. Появилось много новых идей… Понравилась командная работа». «За три дня я получила огромное количество интересной информации, приобрела навыки и опыт…Спасибо!» «Тренінг  проведений на належному рівні за участю високваліфікованих спеціалістів…»

-------------------

1 грудня 2011 року Всеукраїнська громадська організація «Розрада» за підтримки Данської ради у справах біженців розпочала реалізацію проекту «Створимо безпечне середовище для адаптації та навчання дітей-біженців».

Тривалість проекту: з 1 грудня 2011 по 31 травня 2012 року.

Мета проекту: розробка та впровадження соціально-психологічних методів сприяння процесам інтеграції та адаптації дітей-біженців

Основними завданнями проекту є:

- визначення основних психологічних труднощів та проблем інтеграції дітей-біженців в Україні;

- підвищення соціально-психологічної компетенції осіб, які безпосередньо працюють із дітьми-біженцями.

Цільові групи проекту: діти-біженці, діти, які шукають притулку в Україні та особи, які безпосередньо працюють із ними та їх сім’ями.

-------------------

29 листопада 2011 року в центрі «РОЗРАДА» розпочався триденний тренінг для психологів, юристів, соціальних працівників  на тему  «Захист прав дитини в ситуації розлучення».

На тренінгу розглядаються питання: 
- стандартів психологічної оцінки психо-емоційного статусу дитини та її батьків;
- процедур опитування дітей з приводу місця їх проживання;
- ролі спільного для батьків плану виховання дитини;
- проблеми Законодавства щодо захисту прав дитини в ситуації розлучення;
- визначення понять «найкращі інтереси дитини», «потреби дитини» тощо.  

Тренери: Канд.психол.наук В.М.Бондаровська, головний тренер центру «РОЗРАДА» О.Я.Куриленко, психолог Т.В.Гуцаленко.
В роботі тренінгу в якості запрошеного консультанта прийме участь автор сімейного кодексу професор З.В.Ромовська.

--------------------------------

24 листопада 2011 року в Київському Будинку вчених було проведено Всеукраїнською громадською організацією «РОЗРАДА» презентацію на тему «Психолого-педагогічний та культурологічний підхід до виховання дітей».
Керівник В.М.Бондаровська – канд..психол.наук.   Доповідачі: В.М.Бондаровська, О.А.Возіянова, О.Я.Куриленко, О.І.Садовенко. М.К.Соломатіна, І.О.Савенець.

Було представлено результати двох проектів, виконаних центром у 2010- 2011 рр. 
Метою було поділитися результатами та залучити фахівців до виконання продовження проектів задля ознайомлення фахівців та громадськості з новими підходами до поєднання психологічної роботи з дітьми, зокрема, з їх психологічними травмами, та педагогічного та культурологічного підходів до формування етичних норм, інтелектуальних вмінь, зокрема, дослідницьких та розвитку рівня культури дітей.

Було представлено відеоряд, який показував командну роботу дітей, відвідування ними музеїв, перегляд художніх альбомів, побудови з піску моделей єгипетських пірамід тощо.  
Презентація пройшла успішно.
 

 -------------------  

25-26 жовтня 2911 року в м. Києві в Українському домі відбулася міжнародна конференція «Сучасні тенденції розвитку національних механізмів забезпечення рівності жінок і чоловіків в європейських країнах». 

На конференції виступили представники уряду України віце-прем‘єр-міністр С.Тігіпко та Перший заступник Міністра соціальної політики України В.Надрага, Голова Державної служби молоді та спорту України Р. Сафіулін, Заступник  Голови Представництва ЄС в Україні М.Юрікова, В.о. директора Представництва Програми розвитку ООН в Україні О.Панова,  представник Уповноваженого Верховної ради України з прав людини В.Яценко. На конференції відбулися пленарні засідання, на яких виступали представники таких  європейських країн, як Польща, Греція, Франції,Швеції,Сербії, Ірландії, португалії, Австрії, Норвегії та інших. 

Відбулася робота секцій. На секції 6. «Партнерство між органами влади та неурядовими організаціями у розробці та здійсненні гендерної політики» виступила президент Всеукраїнської громадської організації «РОЗРАДА» В. Бондаровська. 
Тема її виступу: «Партнерство між органами влади та НДО при реалізації рівних прав батька і матері на виховання дитини». Йшлося про реалії  складання(чи нескладання) батьками, які розлучаються спільного плану виховання дитини. Батькам, які знаходяться у конфлікті, т им не менш необхідно домовитись про:

·         цінності, яких притримується людина;

·         мотиви життєдіяльності дитини;

·         етичні і моральні норми, в які вірить і яких намагається притримуватись людина;

·         інтелектуальний рохзвиток дитини;

·         засоби запобігання психологічних травм дитини і формування її адекватної самооцінки;

·         формування життєвих вмінь дитини тощо.


---------------------------

7-8 червня 2011 року в рамках проекту підтриманого фондом  Open Ukraine  у м. Вінниця відбулась кураторська зустріч та Міжрегіональний круглий стіл за участю практичних психологів районів м.Вінниця, які запроваджували даний проект на практиці, представників державних організацій та установ Вінницької області та м.Києва.

Усі учасники у своїй роботі продовжують стикатися з заявленою проблемою щодо дітей трудовх мігрантів та зацікавлені у нових практичних пізнаннях по даній темі.

Також було відмічено психологами, що дана програма діє, показала  вагомі результати  та має майбутнє у вигляді подальшої реалізації. Учасниками було надано презентації з проробленої  ними роботи з дітьми трудових мігрантів та надано видимі результати на краще з боку дітей.

У відгуках учасники відмітили, що:

·         Наприкінці співпраці бачать практичні результати, та впевнені що далі буде краще;

·         Також учасники продовжували дякувати за надану батарею тестів для діагностики, та створену програму корекційної роботи для дітей трудових мігрантів, які є практичними та такими яких до цього моменту ще не було, а потреба була нагальною;

·         Наголосили на тому, що будуть і надалі застосовувати надані нами методики в своїй подальшій практичній діяльності.  

 

--------------------

8 червня 2011 року ВГО «РОЗРАДА»  при підтримці Посольства Нідерландів в Україні в м.Вінниця було проведено фокус-групу на тему: «Захист прав дитини в ситуації розлучення батьків – основні проблеми і шляхи їх розв‘язання». В роботі фокус-групи взяли участь експерти: судді модельних судів та судової адміністрації Вінницької області, адвокати, представники кримінальної міліції в справах дітей, управління в справах обласного центру практичної психології, обласного управління сім‘ї та молоді, освіти.

На фокус групі обговорювались наступні питання – «Що означає вирішення питань, що стосуються дитини, в найкращих інтересах дитини?», «Які права дитини мають бути дотримані при розлученні її батьків?»( майнові права дитини та обов‘язки батьків їх дотримуватись; право дитини на житло; право дитини на аліменти; право дитини на визначене місце її проживання; право дитини на піклування з боку батьків; і таке інше); «.Чи існує стандарт психологічної оцінки психо-емоційного стану дитини та її батьків?» « Які Ви знаєте документи, що регламентують, на даний момент, проведення психологічної експертизи психо-емоційного стану дитини та її батьків?» - на міжнародному, на всеукраїнському рівні та на регіональному рівнях? «Якою повинна бути процедура затвердження стандартів психологічної експертизи?» «Хто визначає методи офіційної психологічної експертизи?», «Яка різниця між експертним професійним висновком та результатом судової психологічної експертизи?», «Роль державної і незалежної професійної експертизи? Чи потрібні нам затверджені державою незалежні експерти?», «Чи потрібні зміни в Законодавстві України щодо цього питання?», «Яким має бути стандарт психологічної експертизи?», «Хто має проводити психологічну експертизу?» «Хто має навчати фахівців? Як має проводитись сертифікація фахівців?»

Фокус-група пройшла плідно, було створено основи для подальшої реалізації мети та завдань проекту.

-----------------------------

2 червня 2011 року ВГО «РОЗРАДА»  спільно з управлінням в справах сім‘ї, молоді і спорту  Районної у м. Києві Голосіївської державної адміністрації   при підтримці Посольства Нідерландів в Україні провела фокус-групу на тему: «Захист прав дитини в ситуації розлучення батьків – основні проблеми і шляхи їх розв‘язання», В роботі фокус-групи взяли участь експерти: начальник департаменту з сімейної і гендерної політики Міністерства сім‘\, молоді і спорту України Ламах Е.Б.,  головний спеціаліст МВС України з захисту прав людини Лазаренко О.О., начальник управління сімейної та молодіжної політики Коляда В.С., а також представники державних установ управлінської ланки Голосіївського району міста Києва, зокрема: Ніколаєнко Н.М. начальник служби у справах дітей ГРДА; начальник відділу управління в справах сім‘ї ГРДА Галойдюк В.В.; Гоголь І.М., головний спеціаліст відділу у справах сім‘ї, молоді та спорту ГРДА; начальник управління освіти ГРДА Телевний В.І.; Сітанська Л., ГРЦСССДМ; Сліпачук О.П.директор центру у справах сім‘ї та жінок «Родинний дім»ГРДА; Невідома О.Г.ГРЦСССДМ головний спеціаліст орг. та метод. відділу соціальної роботи та інші..

На фокус групі обговорювались наступні питання – «Що означає вирішення питань, що стосуються дитини, в найкращих інтересах дитини?», «Які права дитини мають бути дотримані при розлученні її батьків?»( майнові права дитини та обов‘язки батьків їх дотримуватись; право дитини на житло; право дитини на аліменти; право дитини на визначене місце її проживання; право дитини на піклування з боку батьків; і таке інше); «.Чи існує стандарт психологічної оцінки психо-емоційного стану дитини та її батьків?» « Які Ви знаєте документи, що регламентують, на даний момент, проведення психологічної експертизи психо-емоційного стану дитини та її батьків?» - на міжнародному, на всеукраїнському рівні та на регіональному рівнях? «Якою повинна бути процедура затвердження стандартів психологічної експертизи?» «Хто визначає методи офіційної психологічної експертизи?», «Яка різниця між експертним професійним висновком та результатом судової психологічної експертизи?», «Роль державної і незалежної професійної експертизи? Чи потрібні нам затверджені державою незалежні експерти?», «Чи потрібні зміни в Законодавстві України щодо цього питання?», «Яким має бути стандарт психологічної експертизи?», «Хто має проводити психологічну експертизу?» «Хто має навчати фахівців? Як має проводитись сертифікація фахівців?»

Фокус-група пройшла плідно, було створено основи для подальшої реалізації мети та завдань проекту.

---------------------

28-30 березня  2011 у м. Вінниця в рамках проекту, підтриманого фондом «Open Ukraine» був проведений триденний тренінг для заступників директорів шкіл з виховної роботи по представленню програм соціально-психологічної реабілітації та супроводу дітей трудових мігрантів, направлених на:

-   формування лідерських якостей;

-   визначення пріоритетів саморозвитку;

-   формування відповідальності за власне життя;

-   розвиток вміння робити усвідомлений вибір та планувати власне майбутнє.

Учасниками тренінгу були 16 заступників з виховної роботи з різних районів Вінницької області. В ході проведення тренінгової програми учасники не лише отримали відповідний практичний та методичний інструментарій, але й зрозуміли специфічні проблеми  дітей трудових мігрантів і виокремили ті їх особистісні характеристики, які необхідно враховувати при спілкуванні із ними та залученні їх до різноманітних видів позашкільної роботи. Крім цього, програма даного тренінгового заходу була побудована таким чином, що у більшості практичних вправ із запропонованих нами для роботи із дітьми трудових мігрантів, вони мали змогу приймати участь і уявити себе на місці цих дітей. Останнє є дуже важливим і корисним, оскільки усвідомлення вчителями власних пріоритетів в житті та оцінка власних якостей, здібностей та вмінь перед тим, як працювати з дітьми по цим напрямам, є необхідною умовою ефективності роботи.

У відгуках учасники особливо відзначили корисність отриманої інформації, її актуальність у поєднанні із практичністю, доброзичливу атмосферу і спрямованість на конструктивне вирішення наявних проблем. 

 

**********

     Ольга Куриленко,   Оксана Садовенко,    Марія Соломатіна

Звіт  про проведення навчальної 3-денної  тренінгової програми  для представників освіти

 «Представлення програм  проведення тренінгових занять з дітьми трудових мігрантів»  

 До участі в тренінговій програмі були запрошені соціальні педагоги, класні керівники та директори з виховної роботи загальноосвітніх шкіл пілотних районів Вінницької області (та інших районів Вінницької області, де є актуальною проблема  дітей трудових мігрантів).

Тренінг проходив  три дні, на протязі яких представникам освіти були представлені три тренінгові програми.

Метою кожного тренінгового дня було - представити  представникам освіти тренінгові програми, направлені на  формування у дітей трудових мігрантів певних  вмінь та навичок,  та відпрацювати методологічні рекомендації щодо їх використання в процесі шкільної та позашкільної роботи з учнями

Вміння та навички, якими не володіють діти трудових мігрантів і які потребують підтримки та додаткового розвитку, були визначені в результаті аналізу результатів роботи фокус-групи, проведеної з фахівцями у Вінницькій області  та ряду семінарів, що відбулися в ВГО Розрада за участі як фахівців Розради, так і  представників Міністерства у справі дітей,сім»ї та молоді, Кримінальної міліції у справах неповнолітніх, Соціальних служб та  інших організацій.

В результаті проведеної роботи, були визначені  навички та вміння , що отримали  відображення у трьох тренінгових програмах:

  • Особливості та рекомендації щодо проведення тренінгових занять з дітьми трудових мігрантів, направлених на розвиток комунікативних вмінь та навичок ефективного спілкування;
  • Культурологічно-художня програма роботи з дітьми трудових мігрантів;
  • Представлення методів арт-терапії та методологічних особливостей їх використання при роботі з дітьми трудових мігрантів.  

 Програма включала в себе:

  • розроблені програми;
  • методологічні рекомендації;
  • роздаткові матеріали;
  • інформацію для тренера. 

Даний матеріал був представлений учасникам тренінгової програми  як в паперовому варіанті, так і в зручному для використання електронному вигляді на електронних носіях.

**********

Короткий опис зустрічі з соціальними педагогами Вінницької області.  Проект „Open Ukraine”, тема: 
Вчимось дарувати дитині батьківське тепло
 

11 березня 2011 року у Вінниці відбувся майстер-клас «Арттерапевтичний підхід в індивідуальній та груповій роботі з дітьми трудових мігрантів».

 Учасниками зустрічі були соціальні педагоги Могильов-Подільського, Тульчинського та Ямпільського районів Вінницької області. Ведучою зустрічі була психолог МГЦ „Розрада” Соломатіна Марія.

 

Під час зустрічі були розглянуті питання теоретичного змісту (що є арттерапією, для чого і як можна використовуватися арттерапевтичний підхід в індивідуальній та груповій роботі, особливість роботи з дітьми трудових мігрантів), а також розглядалися на практиці деякі практичні вправи.

 

Вище розташовані фото до виконання проективної методики „Мій  настій”.  Дві малі підгрупи.

Також були  ігри:  „Магічний Віллі”, де можна було проявити свою творчість та креативність. Була гра «Загибель корабля», де кожний учасник мав змогу проявити себе, свої лідерські, та організаторські якості.

Були ігри та заняття в парах, де можна було дослідити особливості своїх особистісних кордонів, навчитися казать „Ні!”.

Була релакс-хвилинка, де можна було розслабитися та налаштуватися на позитивну подальшу роботу в групі.

На при кінці зустрічі кожний учасник отримав „Альбому арттерапевтичних  тематичних занять в групі з дітьми”, який можна використовувати в роботі з дітьми своєї школи.

Взагалі атмосфера в робочій групі була теплою та робочою. Учасники майстер-класу показали свій професіоналізм, як соціальні педагоги, високий рівень допитливості, цікавості та були досить активними в роботі.

Психолог  та  МГЦ „Розрада” і в подальшому готові підтримувати усіх учасників цього проекту. Ми доступні та відкриті для подальшої співпраці та запитань в їх нелегкій, але дуже важливій роботі з дітьми трудових мігрантів.  

Загальне фото.

__________________________

 

 

 

 

                                  

веб дизайн www.htd.kiev.ua © 2002